Śnieżka pobiła rekord. Na stacji synoptycznej, znajdującej się na najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano wiatr, który w porywach wiał z prędkością 202 km/h - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Silny wiatr, zwłaszcza na południu kraju, prognozują dziś synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia wydano dla części powiatów w województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim.

Szczególnie trudne warunki pogodowe panują także w Karkonoszach. Z informacji IMGW wynika, że na Śnieżce w nocy odnotowano rekordowy wiatr, który w porywach wyniósł 202 km/h - najwięcej na całym świecie.

To jest specyfika Karkonoszy. Są one pierwszą barierą górską, którą napotyka powietrze przesuwające się do nas znad Morza Północnego i północnego Atlantyku. Wcześniej po drodze nie ma żadnych wysokich masywów górskich - wyjaśniał w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem w Radiu RMF24 Krzysztof Krakowski meteorolog z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kolejne miejsca w zestawieniu najwietrzniejszych stacji synoptycznych na Ziemi zajęły: Cairnwell w Szkocji - 183 km/h, Aonach Mor w Szkocji - 169 km/h, a także Feuerkogel w Austrii - 166 km/h. Pomiary prowadzono w 4194 takich miejscach.

Karkonoski Park Narodowy przekazał, że sytuacja pogodowa dziś powoli się stabilizuje.

"W porywach to nadal na Śnieżce 166 km/h. Jutro nadal będzie solidnie wiało, bo do 140 km/h. Prosimy o ostrożność" - apelują przedstawiciele parku.

Co ciekawe, Krzysztof Krakowski z KPN wskazuje, że w przeszłości Śnieżka już biła rekordy pogodowe.

Największe porywy wiatru na Śnieżce zanotowane we współczesnych czasach były podczas przejścia huraganu Cyryl. To było w 2007 roku. W nocy z 18 na 19 stycznia prędkość wiatru na Śnieżce przekraczała 250 km/h. Nie wiemy dokładnie ile, bo skończyła się skala na wiatromierzu, który mierzy tylko do 70 metrów na sekundę - mówił Krakowski.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.