Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części kraju ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Alerty do mieszkańców 12 województw wysłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, dla województw w centralnym i wschodnim pasie kraju od północy po południową granicę wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami.

Będą im towarzyszyć silne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Miejscami może spaść grad.

W centrum kraju ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w godzinach od 11:00 do 20:00, a na wschodzie od 13:00 do 21:00.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują z kolei w godzinach od 9:00 do 18:00 w centralnej i miejscami w zachodniej części kraju oraz na południowym zachodzie Polski i obejmują województwa:

  • pomorskie,
  • kujawsko-pomorskie,
  • opolskie
  • część województwa dolnośląskiego,
  • część województwa wielkopolskiego,
  • część województwa zachodniopomorskiego.

Spokojniej będzie tylko na północnym zachodzie.

Alert RCB do mieszkańców 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców w 12 województwach alert ostrzegający przed burzami z gradem i silnym wiatrem.

"Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - napisano w komunikacie. 

Prognoza pogody na poniedziałek

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW, do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Różnica temperatur pomiędzy Świnoujściem a Przemyślem wyniesie 10 stopni Celsjusza.

Na południowo-wschodniej części kraju spodziewamy się frontu falującego, który generować będzie bardzo silne burze. Przelotne opady deszczu możliwe są niemal w całym kraju. W środkowej części Polski - od Pomorza Wschodniego, przez część Wielkopolski, po Dolny Śląsk będą to już burze, na które wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju, gdzie mówimy o burzach z gradem, w czasie których lokalnie może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Dodatkowo, szczególnie w rejonie Małopolski i Górnego Śląska, możliwy jest wiatr dochodzący w porywach do 110 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, do 27 stopni na południowym wschodzie - powiedziała Dąbrowska.

W nocy na wschodzie kraju mogą wystąpić zanikające burze, z opadami do 15 mm deszczu i porywami wiatru do 70 km/h .

Na pozostałym obszarze dużo chmur i możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 10 do 12 stopni Celsjusza. Wtorek będzie już wyraźnie chłodniejszy, a temperatura maksymalna przekroczy 20 stopni Celsjusza tylko na południowym zachodzie.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?

Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

O czym jeszcze należy pamiętać? 

  • Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich. 
  • Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
  • Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.