Specjalne obozy dla migrantów w krajach poza UE, do których odsyłani byliby ci, którym nie przysługuje prawo do azylu - to jedna z propozycji, która znalazła się w liście 15 krajów, w tym Polski, do Komisji Europejskiej.

Ministrowie spraw wewnętrznych i migracji 15 państw apelują o stworzenie poza granicami Unii ośrodków dla migrantów, którzy czekaliby w nich na ostateczną deportację - informuje brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Sugerują także tworzenie ośrodków recepcyjnych dla migrantów w krajach poza Unią, gdzie trafialiby na przykład migranci wyławiani na morzu. 

Takie rozwiązania były już proponowane w 2015 roku, w czasie największej fali migracyjnej, ale nigdy nie były zrealizowane ze względów prawnych. Argumentowano, że unijna polityka azylowa nie może być realizowana poza granicami Unii.

Ministrowie zaapelowali również do KE o skuteczne narzędzia i środki do walki z instrumentalizacją uchodźców przez Białoruś i Rosję.

Komisja Europejska zapewniła, że przeanalizuje list 15 państw. Podpisali go ministrowie Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Rumunii i Finlandii.

Opracowanie: