"Wg dzisiejszych realizacji modeli średnioterminowych środa będzie ostatnim ciepłym dniem. Później nastąpić ma poważna zmiana i wtargnięcie mroźnego powietrza" - informuje IMiGW na Twitterze . Nieubłaganie nadchodzi zima - czytamy.

Z map IMiGW wynika, że miejscami od najbliższego piątku 18 listopada, oraz w sobotę 19 listopada aż do środy 23 listopada - miejscami poprószy śnieg. Najpierw będzie to północna oraz wschodnia Polska, a potem w ciągu kolejnych dni, centrum kraju, zachód oraz południe.

Według serwisu accuweather w Krakowie 17 listopada, czyli w najbliższy czwartek w nocy - temperatura spadnie do minus pięciu stopni C. W piątek 18 listopada w nocy będzie to już minus 8 stopni C. Z kolei w sobotę 19 listopada - w nocy - termometry pokażą "zaledwie" minus dwa stopnie C. 

Na razie wciąż jeszcze jesień...

Niedziela w wielu miejscach będzie natomiast mglista - zwłaszcza rano i miejscami nawet przed południem. 

W ciągu dnia - za wyjątkiem południowego zachodu - nadal sporo chmur. Jak na połowę listopada będzie bardzo ciepło, z temperaturą od 6-7 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 13 stopni na Wybrzeżu.

Jak tłumaczy Grażyna Dąbrowska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę Polska będzie znajdowała się pod wpływem tak zwanego "zgniłego wyżu", który pomimo wysokiego ciśnienia przynosi chmury, opady oraz nocne mgły.

"W niedzielę na przeważającym obszarze kraju będzie dużo chmur. Rano w wielu miejscach będą utrzymywać się mgły. Większe przejaśnienia i rozpogodzenia możliwe są tylko na południowym zachodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 6-7 stopni Celsjusza na południowym wschodzie i w kotlinach sudeckich, około 9-10 w centrum, do 13 stopni na Wybrzeżu. Wiatr będzie słaby, przede wszystkim z kierunku południowo-wschodniego" - podkreśliła Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek na południowym zachodzie, zanim utworzą się mgły, możliwe są rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite. W wielu miejscach prognozowane są mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, które będą utrzymywały przez całą noc. 

Temperatura minimalna minus dwóch stopni w kotlinach sudeckich, przez 3 stopnie na południowym i północnym wschodzie i 4-6 w centrum, do około 10 na Wybrzeżu. Wiatr słaby, z kierunku południowo-wschodniego. 

I taka jeszcze ciekawostka...