Od dziś 2,5-krotnie powiększyła się najdroższa strefa parkowania w Szczecinie. Jednocześnie podrożał też roczny abonament. Zamiast 980 złotych, wynosi on teraz 1500 złotych.

Najdroższa, czerwona strefa parkowania obowiązuje na prawie 80 ulicach, na których jest 4300 miejsc postojowych. Przed zmianami obejmowała jedynie 1620 miejsc parkingowych. Godzina parkowania kosztuje 2 złote 80 groszy. Więcej trzeba płacić w żółtej strefie obowiązującej wcześniej na większości ulic - tam opłata wynosiła 2 złote za godzinę.

Droższy jest również roczny abonament na miejsca postojowe w ścisłym centrum Szczecina. W Strefie A (czerwonej) wynosi on 1500 złotych, przy wcześniejszych 980 złotych. Wykupienie postoju w tańszej strefie B (żółtej) kosztuje 750 złotych - to jest o 400 złotych więcej niż przed zmianami. Całkowicie zlikwidowana została najtańsza do tej pory strefa C.

Zmiany mają zwiększyć rotację

Wprowadzone zmiany mają wymusić większą rotację samochodów parkujących w Szczecinie. Z wyliczeń urzędników wynika, że w ścisłym centrum miasta w dni tygodnia praktycznie nie można było znaleźć wolnego parkingu. Uśrednione dane mówią o zajętych ponad 90 proc. miejsc. Podwyżki abonamentu rocznego i rozszerzenie najdroższej strefy mają spowodować, że kierowcy będą szukać miejsc postojowych na nieco dalej zlokalizowanych ulicach.

Ma do tego zachęcać obniżenie cen za parkowanie "na godzinę" w tańszej - żółtej strefie B. Do tej pory opłata za pierwsze 60 minut wynosiła 2 złote, od 3 września jest to 1 złoty 60 groszy. Staniały też abonamenty miesięczne. Kosztują 140, zamiast 180 złotych w czerwonej strefie i 70, zamiast 80 złotych w żółtej strefie. Dodatkowo miasto wprowadziło preferencyjne stawki dla samochodów elektrycznych i hybrydowych - 10 złotych za rok parkowania w centrum. Za darmo parkować mogą natomiast kierowcy posiadający honorowy tytuł "Ambasadora Szczecina". Mniej zapłacą też rodzice odwożący uczniów do szkoły. 10-minutowy parking przy placówce oświatowej kosztuje rocznie 10 złotych, zamiast 25 złotych przed zmianą. Zwiększyła się natomiast kara za brak biletu parkingowego - wzrosła z 20 do 30 złotych.

Stawki abonamentu:

Przed zmianami Po zmianach Przed zmianami Po zmianach
Rodzaj abonamentu Podstrefa A Podstrefa A Podstrefa B Podstrefa B
1- miesięczny / 30 dniowy 180 zł. 140 80 70
12- miesięczny 980 zł. 1500 350 750

Zobacz mapę strefy parkowania