Dla ludzi, którzy cierpią na arachnofobię, to może być największy koszmar. Na jednej z greckich plaż, w mieście Etoliko, pająki miały tak idealne warunki do rozmnażania, że w miejscowości pojawiły się ich miliony, a może nawet miliardy. Pajęczaki stworzyły też 300 metrów pajęczyny, którą pokrył drzewa, kamienie i wszystko, co spotkały na swojej drodze. Zdjęcia pokazujące "dzieło" pająków szybko obiegły internet.

Sieć stworzyły pająki z rodzaju kwadratnika. To stworzenia o bardzo wydłużonych ciałach. Dla tych, którzy boją się pająków jest jeszcze jedna zła informacja: kwadratniki są wystarczająco małe i wystarczająco lekkie, aby mogły biegać po wodzie szybciej, niż mogą poruszać się po lądzie.

Skąd tyle pająków na greckim wybrzeżu? Według cytowanego przez BBC i stronę Newsit.gr naukowca z uniwersytetu w Tracji, wysokie temperatury, odpowiednia wilgotność i duża liczba komarów przyczyniły się do ich szybkiego rozmnażania.

Można powiedzieć, że pająki zrobiły sobie imprezę - powiedziała Maria Chatzaki. Zaraz potem uspokoiła wszystkich, którzy obawiają się kwadratników. Spokojnie, jeszcze trochę się pobawią, a zaraz potem umrą.


(nm)