Żegnaj, próchnico? Badania holenderskich naukowców dają nadzieję na istotny postęp w leczeniu dokuczliwej i bolesnej przypadłości. Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen odkryli mechanizm działania enzymu, który odpowiada za tworzenie się szkodliwej płytki nazębnej. Ich doniesienia opublikowało w najnowszym numerze czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badacze z Holandii rozszyfrowali strukturę i mechanizm działania enzymu, który pozwala bakteriom w jamie ustnej przekształcać cukry z pożywienia w długie łańcuchy cukrowe, które umożliwiają im przywieranie do szkliwa. W ten sposób tworzą trudną do usunięcia płytkę nazębną, która przyspiesza próchnicę. Ten mechanizm wykorzystują takie szkodliwe dla naszego uśmiechu bakterie, jak Lactobacillus reuteri, czy Streptococcus mutans.

Zgromadzone w płytce nazębnej mikroorganizmy powodują fermentacje cukrów i wydzielanie się kwasów, wypłukujących wapń. Jeśli teraz uda się znaleźć odpowiedni inhibitor, substancję, która zablokuje działanie tego enzymu, to dodanie jej na przykład do pasty do zębów sprawi, że utrzymanie jamy ustnej w czystości stanie się znacznie prostsze. Na tym nie koniec, taki inhibitor mógłby być dodawany także do niektórych słodyczy. Cukierki dobre na zęby to byłby dopiero, wymarzony dla dzieci i rodziców, mikołajowy prezent...