Migrujące ptaki używają pola magnetycznego Ziemi jako kompasu. Wyspecjalizowane neurony w oku, czułe na oddziaływania magnetyczne łączą się z płatem czołowym mózgu ptaków odpowiedzialnym za wzrok.

Naukowcy wiedzieli od wielu lat, że ptaki korzystają z pól magnetycznych, by wiedzieć, gdzie lecieć. Nie wiedziano jednak, jak dokładnie działa ten system. Dominik Heyers i jego koledzy z Uniwersytetu Oldenburg w Niemczech odkryli, że wszystko „opiera się na oku”.

Według niemieckich badaczy, czułe magnetycznie molekuły w oku – krytpochromy - oddziaływają na fotoreceptory, od których zależy orientowanie się ptaków w polu magnetycznym. Dzięki temu wędrujące ptaki potrafią dostrzec pole magnetyczne jako ścieżkę.

Niemiecki zespół badawczy opublikował swoje odkrycie w internetowej "Public of Scienie", opierając je na laboratoryjnych badaniach gajówki, silnie migrującego ptaka. Populacje gajówki szacuje się na około 10 milionów ptaków na całym świecie. Ptaki te gnieżdżą się w Europie a zimę spędzają w Afryce.