Na terenie byłego poligonu Muszaki w województwie warmińsko-mazurskim zamieszkało właśnie dziewięć młodych cietrzewi. To kolejny etap ratowania przez leśników tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Młodych cietrzewi, które uczą się życia na wolności na terenie byłego poligonu Muszaki jest dziewięć. Siedem młodych kogutów i dwie młode kury wykluło się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Do zlokalizowanego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno byłego poligonu Muszaki młode cietrzewie przyjechały ze swoimi matkami. Młode cietrzewie, tak jak ma to miejsce w przyrodzie, przebywają pod opieką matki. Dwie dorosłe kury mieszkają w specjalnych, przesuwanych klatkach, a młode mogą się swobodnie poruszać poza klatkami - tłumaczy Mariusz Górski-Kłodziński, Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Born to be free

Metoda, którą Nadleśnictwo Jedwabno i RDLP w Olsztynie chcą odbudować populację cietrzewia na dawnym poligonie Muszaki to tzw. "born to be free". Opracował ją dr Andrzej Krzywiński. Młode cietrzewie będą przebywały na poligonie wraz z matkami aż do połowy listopada. Po tym czasie cietrzewie powinny być gotowe do w pełni samodzielnego życia na wolności. Przez cały okres usamodzielniania młode będą dokarmiane, ale będą też korzystały z naturalnej karmy. Możliwość swobodnego poruszania się poza wolierami oraz pobieranie naturalnej karmy sprawiają, że ptaki są sprawniejsze i mają lepszą kondycję od tych odchowanych w niewoli.

Prąd w obronie

Żeby jednak zwiększyć szanse młodych cietrzewi na przeżycie konieczne jest jak najlepsze zabezpieczenie ich przed drapieżnikami. Dlatego woliery, w których przebywają kuraki zostały otoczone fladrami i pastuchem elektrycznym. Dodatkowo cała powierzchnia została uzbrojona w elektroniczne odstraszacze akustyczne, które mają zniechęć do odwiedzin dziki, jeleniowate, lisy i kuny.