Skradziony obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziono po 19 latach. To jednak nie finał tej historii i wcale nie musi się ona skończyć happy endem – czytamy w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”. Nie wiadomo, czy obraz wróci do właściciela. Handel dziełami sztuki ma swoją ciemną stronę, o której zwykle się nie mówi – podkreśla dziennikarka Maja Narbutt, komentując głośną ostatnio sprawę odnalezienia obrazu Wojciech Kossaka.

Ten obraz jest pod pewnym względem szczególny. Za Piłsudskim Kossak umieścił dwóch adiutantów. Na innych obrazach przedstawiających ten sam temat w tle znajduje się grupa żołnierzy i sosnowy las - mówi Roman Olkowski z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wbrew temu, co powszechnie pisano, nie jest to obraz unikatowy. Istnieje co najmniej osiem wersji konnego portretu Naczelnika, najsłynniejsza w Muzeum Narodowym w Warszawie - czytamy w tekście.

Najważniejszy problem, zdaniem autorki, tkwi w tym, iż ukradziony obraz, bardzo znany w środowisku koneserów sztuki, znajdował się w krajowym wykazie dzieł skradzionych i wywiezionych za granicę: Figurował jako pozycja numer 10 738, opisany i sfotografowany. Ten wykaz, dostępny też w internecie, teoretycznie powinien być Biblią antykwariuszy sprawdzaną zawsze, zanim dzieło sztuki trafi do sprzedaży. Ale najwyraźniej nią nie jest - pisze Maja Narbut.

Autorka zauważa jednocześnie: Niektórzy historycy sztuki mogą kręcić nosem, przypominać, że w pewnym momencie Kossaki były produkowane jak w manufakturze, sam Wojciech Kossak kładł podpis, a malowaniem trudzili się jego uczniowie. Ale i tak te obrazy mają swych zagorzałych wielbicieli. Niektórzy chcą je zdobyć za wszelką cenę. Odnaleziony "Piłsudski na Kasztance" to jeden ze stu kilkudziesięciu cennych obrazów, które pod koniec lat 90. ukradziono w Krakowie. To była prawdziwa fala kradzieży, złodzieje obrali sobie za cel mieszkania w starych kamienicach w centrum miasta - czytamy.

Więcej o sprawie tajemniczego obrazu Wojciecha Kossaka w najnowszym numerze tygodnika "wSieci".

 

(mn)