Sześć osób zginęło z rąk mężczyzny, który strzelał do grupy turystów w Bamjanie, ośrodku turystycznym położonym w środkowym Afganistanie. Wśród ofiar jest trzech obywateli Hiszpanii.

Tragiczną śmierć turystów z Hiszpanii potwierdził szef MSZ tego kraju Jose Manuel Albares, precyzując, że wśród hiszpańskich ofiar śmiertelnych są dwie kobiety i jeden mężczyzna.

Z tego, co mi opowiedziano o tym zdarzeniu, wynika, że był to ewidentny atak, zamach -
powiedział minister.

Według szefa rządu Katalonii Pere'a Aragonesa w ataku w centrum Bamjanu ranny został też inny obywatel Hiszpanii, który wraz z grupą z Katalonii udał się na wycieczkę do Afganistanu.

Sprecyzował, że ofiarami ataku, do którego nie przyznała się dotychczas żadna organizacja terrorystyczna, są mieszkańcy trzech katalońskich miast: Barcelony, Girony oraz Figueres.

Zaczął strzelać, gdy turyści robili zakupy na bazarze

Z relacji świadków wynika, że do ataku doszło krótko po przybyciu grupy turystów z Kabulu, stolicy Afganistanu, do centrum Bamjanu. Uzbrojony mężczyzna oddał do przybyszów strzały, kiedy ci robili zakupy na miejscowym bazarze.

Według komunikatu afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych poza trzema Hiszpanami w strzelaninie zginęli też trzej obywatele Afganistanu.

Wśród rannych jest 8 osób, w tym, jak podają afgańskie władze, cztery z nich to obywatele państw Europy.

Potępiamy stanowczo to zdarzenie i wyrażamy głębokie ubolewanie przekazując nasze kondolencje rodzinom ofiar -
napisało w sobotnim oświadczeniu afgańskie MSW.

Według resortu do sobotniego popołudnia zatrzymano siedem osób, które miały być uwikłane w zabójstwo turystów.