Festiwal 27. Orłów zacznie się 10 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon. W programie przeglądu są najważniejsze polskie filmy i codzienne spotkania z twórcami. 12 lutego poznamy nominowanych do Polskich Nagród Filmowych. Gala rozdania Orłów odbędzie się 10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Przez niemal miesiąc widzowie oraz członkinie i członkowie Polskiej Akademii Filmowej obejrzą blisko 70 filmów ubiegających się o nominacje w tegorocznej edycji Orłów. Codziennie po wieczornych pokazach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję, by wziąć udział w spotkaniach z uznanymi twórcami filmowymi, nagradzanymi dokumentalistami i swoimi ulubionymi aktorami, którzy opowiedzą o kulisach powstawania prezentowanych filmów.

Jakie filmy znalazły się w programie festiwalu?

W programie festiwalu są m.in: polski kandydat do Oscara "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura, dramat wojenny "Biała odwaga" Marcina Koszałki, "Minghun" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego z przejmującą rolą Marcina Dorocińskiego. Będą też doceniony przez krytyków debiut Marii Zbąskiej "To nie mój film", obsypana nagrodami "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna czy dramat "Kobieta z..." w reż. Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Widzowie zobaczą również historie oparte na biografiach, wśród nich filmy "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka i  "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego z Tomaszem Włosokiem w roli barwnego boksera Jerzego Kuleja.

W programie przeglądu będą też filmy dokumentalne. Widzowie zobaczą m.in. dokument "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej o najsłynniejszej polskiej himalaistce, "Las" wybitnej dokumentalistki Lidii Dudy czy "Rok z życia kraju" Tomasza Wolskiego, w którym autor przypomina trudne realia życia w Polsce tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Będą też wyróżniane na licznych festiwalach "Drzewa milczą", film Agnieszki Zwiefki.

Również fani lżejszego kina znajdą coś dla siebie. Będą komedie obyczajowe i romantyczne, takie jak np. "Miłość jak miód" czy kolejna część świątecznego hitu "Listy do M. Pożegnania i powroty". A także filmy familijne, wśród nich animowana adaptacja komiksu "Diplodok" oraz "Za duży na bajki 2".

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

"Jak być kochaną" na otwarcie festiwalu

Festiwal Orłów tradycyjnie otworzy produkcja spoza konkursu. 10 stycznia będzie to film "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, pierwszego w historii laureata Orła za Osiągnięcia Życia przyznanego w 1999 roku.  Rok 2025, w którym przypada setna rocznica urodzin wybitnego reżysera, został ustanowiony Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa.

Codziennie, od 11 stycznia do 8 lutego, w stołecznym kinie Iluzjon po wieczornych seansach będą spotkania z twórcami. Pojawią się m.in. Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Warnke, Jan Jakub Kolski, Jan P. Matuszyński, Sandra Drzymalska i Adrian Panek, Jacek Borusiński, Mateusz Więcławek, Małgorzata Hajewska-Krysztofik oraz Tomasz Włosok i Xawery Żuławski. Z widzami festiwalu  spotkają się również dziecięcy aktorzy i twórcy filmów "Diplodok" oraz "Za duży na bajki 2".

Film o wojnie na Ukrainie kręcony kamerą GoPro

Od kilku lat co najmniej jeden wieczór Festiwalu Orłów poświęcony jest tematyce ukraińskiej. W tym roku będzie można zobaczyć trzy pozakonkursowe filmy dokumentalne poświęcone Ukrainie. Jednym z nich jest "Real", najnowszy film Oleha Sencowa, który po rosyjskiej inwazji na jego ojczyznę wstąpił do ukraińskiej armii i ruszył na front. To 88 minut relacji z okopów zarejestrowanych kamerą GoPro umieszczoną na hełmie ukraińskiego reżysera.

Oleh Sencow w latach 2014-2019 był więźniem politycznym Kremla. Polska Akademia Filmowa konsekwentnie zabiegała o jego uwolnienie, organizując liczne akcje wsparcia, w tym coroczną akcję solidarności podczas Gali Orłów. W 2019 roku artysta został uhonorowany przez Polską Akademię Filmową Orłem Specjalnym za Odwagę i Niezłomność.

Pokaz "Wodzireja" i wspomnienie Jerzego Stuhra

Zakończenie tegorocznej edycji festiwalu poświęcone będzie Jerzemu Stuhrowi, laureatowi Orła za Osiągnięcia Życia z 2018 roku i wieloletniemu senatorowi Polskiej Akademii Filmowej. Widzowie zobaczą film "Wodzirej" Feliksa Falka z wybitną kreacją aktorską Jerzego Stuhra. 

Po pokazie odbędzie się spotkanie poświęcone temu znakomitemu, zmarłemu w 2024 roku, aktorowi i reżyserowi.

Opracowanie: