"Jestem przekonany, że sztuczna inteligencja jest przyszłością muzyki. Na pewno. Nie ma wątpliwości. Ale jako narzędzie" - powiedział francuski DJ i producent muzyczny David Guetta cytowany przez BBC. Artysta - w ramach eksperymentu - przy użyciu internetowych botów wygenerował tekst utworu w stylu Eminema, a później także jego wykonanie.

Francuski muzyk David Guetta opowiedział na Twitterze o eksperymencie, który wykonał.

"W ramach żartu"

To jest coś, co zrobiłem w ramach żartu. I zadziałało bardzo dobrze. Nie mogłem w to uwierzyć! - powiedział Guetta. Jak wyjaśnił DJ: "Odkryłem strony internetowe ze sztuczną inteligencją". Generalnie, możesz stworzyć tekst piosenki w stylu dowolnego artysty - dodał.

Napisałem więc wers w stylu Eminema (amerykański raper - red.) o Future Rave (zdaniem Davida Guetty i Mortena Breuma jest to nowy rodzaj muzyki łączący techno i house - red.). Na innej stronie, która umożliwia odtworzenie głosu, umieściłem tekst - wyjaśnił francuski producent.

Jak zauważył, "gdy odtworzyłem nagranie, ludzie oszaleli". DJ zaznaczył, że nie wyda utworu komercyjnie. 

BBC podało, że zdaniem Guetty muzycy będą w przyszłości używali sztucznej inteligencji do tworzenia nowych dźwięków, ponieważ "każdy nowy rodzaj muzyki wywodzi się z nowej technologii".

Co definiuje artystę?

W rozmowie z muzycznym dziennikarzem BBC Markiem Savage'm, Guetta stwierdził: "jestem pewny, że przyszłością muzyki jest sztuczna inteligencja".

David Guetta w sobotę otrzymał nagrodę dla najlepszego producenta. Nic nie zastąpi gustu - powiedział. Tym, co definiuje artystę, jest posiadanie konkretnego gustu, konkretnego rodzaju emocji, które chcesz wyrazić i to, że zamierzasz użyć do zrobienia tego wszystkich nowoczesnych instrumentów - powiedział DJ cytowany przez BBC.

"Prawdopodobnie nie byłoby rock n'rolla..."

Guetta porównał sztuczną inteligencję do instrumentów, które doprowadziły w przeszłości do rewolucji w muzyce.

Prawdopodobnie nie byłoby rock n'rolla, gdyby nie było elektrycznej gitary. Nie byłoby (stylu - red.) acid house, gdyby nie syntezator basowy Roland TB-303 (...). Nie byłoby hip-hopu bez samplera - mówił francuski producent muzyczny.

Jak zauważył, "sztuczna inteligencja może zdefiniować nowe muzyczne style". Muzyk powiedział BBC, że dodał wpis w mediach społecznościowych, ponieważ "chciał otworzyć dyskusję i zwiększyć świadomość".