Ponad 165 tys. imigrantów z Afganistanu opuściło Pakistan w październiku po zapowiedzi Islamabadu, że cudzoziemcy przebywający bez zezwolenia mają opuścić kraj do końca miesiąca. Obecnie na granicy czekają tysiące ludzi. Pakistan 1 listopada rozpoczął wyłapywanie imigrantów.

Dane o ponad 165 tysiącach Afgańczyków, którzy przekroczyli granicę, podała agencja AFP, powołując się na przedstawicieli służb granicznych. Turecka agencja Anadolu poinformowała, że około 10 tysięcy ludzi przekroczyło granicę w środę, a wiele tysięcy nadal czeka na punktach kontrolnych.

AFP podaje jeszcze wyższą liczbę - 28 tysięcy - ludzi, którzy opuścili Pakistan w środę przez jedno tylko przejście graniczne Torkam.

Szukali schronienia w Pakistanie, teraz muszą opuścić kraj

Na nagraniach w mediach społecznościowych widać wielu Afgańczyków - którzy wcześniej schronili się w Pakistanie - w tym kobiety i dzieci, w oczekiwaniu na przejściach granicznych Torkam i Szaman. Torkam to główne przejście graniczne między dwoma krajami. Leży w północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa, gdzie żyje większość Afgańczyków. Przejście Szaman leży w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu.

Rząd Pakistanu zapowiedział deportację po 31 października wszystkich cudzoziemców przebywających w kraju bez wymaganych do dokumentów. Większość cudzoziemców przebywających nielegalnie w Pakistanie stanowią obywatele Afganistanu.

2 mln Afgańczyków bez wymaganych dokumentów

Szacuje się, że 2 mln Afgańczyków przebywa w Pakistanie bez wymaganych dokumentów. 700 tys. z nich uciekło do Pakistanu po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku. Pakistan zdecydował się wydalić z kraju po serii ataków terrorystycznych z afgańskimi wyrokami skazującymi.

Pakistan jest popularnym miejscem schronienia dla obywateli Afganistanu począwszy od okupacji sowieckiej w latach 1979-89. Inni uciekali przed walkami podczas afgańskiej wojny domowej i pierwszego okresu rządów talibów w latach 1996-2001. Miliony Afgańczyków powróciły do ojczyzny po obaleniu talibów przez koalicję pod przywództwem Stanów Zjednoczonych. Po wycofaniu się z Afganistanu sił koalicyjnych i powrocie islamskich fundamentalistów do władzy wielu z nich ponownie opuściło kraj.