"Wspólnie nasz potencjał jest nieograniczony" - mówił brytyjski król Karol III w przemówieniu skierowanym do francuskich parlamentarzystów w Senacie. Czwartek to drugi dzień wizyty króla w Paryżu.

Zobowiązuję się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wzmocnić stosunki między Wielką Brytanią a Francją - zapewnił Karol III. 

Wspólnie nasz potencjał jest nieograniczony - podkreślił brytyjski monarcha, proponując nowe francusko-brytyjskie Entente Cordiale.

Karol III dodał, że chce, aby oba kraje zobowiązały się do "porozumienia w sprawie zrównoważonego rozwoju", aby "skuteczniej" reagować na "globalny stan nadzwyczajny w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej".

Król, znany z wystąpień w obronie środowiska, zaapelował do Senatu o podjęcie "ogromnego wyzwania związanego ze zmianami klimatycznymi", podkreślając rolę rządów, obywateli i sektora prywatnego. Firmy mogą odegrać zasadniczą rolę - stwierdził. 

Karol III pochwalił również francusko-brytyjską współpracę wojskową; skrytykował "nieuzasadnioną agresją Rosji na nasz kontynent" i Ukrainę. Razem stoimy u boku narodu ukraińskiego - oświadczył. Wspólnie jesteśmy niezachwiani w naszej determinacji, aby Ukraina zatriumfowała - dodał. 

Francja była częścią integralnej tkanki mojego życia - zapewnił Karol III, przemawiając na przemian w języku francuskim i angielskim.

Król i królowa na budowie katedry Notre Dame

Karol III i królowa Camilla odwiedzili w czwartek także plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu. Wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem i pierwszą damą Brigitte rozmawiali ze strażakami, rzemieślnikami i głównym architektem.

Para królewska i para prezydencka spotykały się na placu przed Notre-Dame. Emmanuelowi Macronowi towarzyszyli arcybiskup Paryża Laurent Ulrich i mer miasta Anne Hidalgo.

Król i królowa przywitali się ze strażakami, którzy brali udział w ratowaniu katedry podczas pożaru w kwietniu 2019 r. Karol III podkreślił swoje przywiązanie do katedry Notre Dame.

Główny architekt Philippe Villeneuve rozmawiał z królem przed katedrą, której rekonstrukcję nadzoruje. Przedstawił kolosalne wyzwania stojące przed tym projektem, który łączy francuskie rzemiosło i starodawne know-how.

Jeszcze jako książę Walii Karol wyraził swoją solidarność z paryżanami, gdy rozpaczali podczas pożaru Notre Dame. Moja żona i ja byliśmy załamani - mówił - gdy dowiedzieliśmy się o strasznym pożarze katedry Notre-Dame, i chcieliśmy od razu poinformować, jak bardzo myślimy o was i Francuzach w tych trudnych chwilach, a także o służbach ratunkowych, które tak odważnie stawiły czoła pożarowi.

W środę wieczorem podczas przemówienia na uroczystym obiedzie w Pałacu w Wersalu król również mówił o pożarze Notre-Dame, który porównał do pożaru, który spustoszył zamek Windsor w 1992 r. Złożył także hołd zmarłemu koordynatorowi prac nad odbudową świątyni, generałowi Jean-Louisowi Georgelinowi.

Przed odwiedzeniem Notre Dame Karol III i Camilla odwiedzili targ kwiatowy. Królowa otrzymała bukiet kwiatów, zaś król rozmawiał z kwiaciarkami, podkreślając, że jest pasjonatem ogrodnictwa i botaniki.

Następnie Karol III i prezydent Macron udali się do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, gdzie m.in. rozmawiali z minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.