Do nietypowej sytuacji doszło podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka. Nie przeczytał on przygotowanej homilii. To prawdopodobnie rezultat przedłużających się zdrowotnych problemów papieża, który od ponad miesiąca ma kłopoty z gardłem.

Na początku mszy na placu Świętego Piotra z udziałem około 25 tysięcy osób papież mówił osłabionym głosem.

Następnie przeczytane zostały fragmenty Ewangelii, a potem msza była kontynuowana - bez papieskiej homilii.

To sytuacja nadzwyczajna, o której wyjaśnienie dziennikarze poprosili Watykan. Otrzymali w odpowiedzi informację, że nie zostanie podana przyczyna decyzji o rezygnacji z homilii.

Po mszy Franciszek bardzo długo objeżdżał w papamobile plac Świętego Piotra. Pozdrowił wielu kardynałów i przywitał się z nimi, a następnie błogosławił wiernych. Jego forma nie budziła niepokoju.

Przez ostatni miesiąc papież zmagał się z przedłużającym się przeziębieniem i często nie czytał tekstów wystąpień z powodu kłopotów z głosem.

Msza w Niedzielę Palmową, upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy, rozpoczęła się na placu przed bazyliką watykańską od procesji z gałązkami oliwnymi i palmami.

Dzień ten otwiera obchody Wielkiego Tygodnia.

Wielki Tydzień pod przewodnictwem papieża

Po raz dwunasty papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom Wielkiego Tygodnia. W środę Franciszek spotka się z wiernymi na audiencji generalnej.

W Wielki Czwartek rano będzie przewodniczyć Mszy Krzyżma w bazylice watykańskiej.

Zgodnie z tradycją wprowadzoną na początku pontyfikatu w 2013 roku popołudniową mszę Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającą Triduum Paschalne Franciszek odprawi poza Watykanem. W tym roku odwiedzi oddział rzymskiego więzienia Rebibbia dla kobiet. Spotka tam także z więźniarkami i pracownikami zakładu karnego - poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

W Wielki Piątek w bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczyć o godzinie 17 nabożeństwu Męki Pańskiej. Tak, jak od czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II, homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, 89-letni obecnie kardynał Raniero Cantalamessa.

O 21:15 rozpocznie się Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża. W zeszłym roku nie mógł on uczestniczyć w tym nabożeństwie, ponieważ wracał do zdrowia po pobycie w szpitalu, do którego trafił z powodu zapalenia oskrzeli.

W Wielką Sobotę w bazylice watykańskiej o 19.30 odbędzie się papieska msza Wigilii Paschalnej, najdłuższa w roku liturgicznym. Świątynia zostanie udekorowana kompozycjami kwiatowymi, wykonanymi we współpracy z mistrzami florystyki z centrum biotechnologii w miejscowości Naklo w Słowenii.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 10 na udekorowanym tysiącami kwiatów z Holandii placu Świętego Piotra Franciszek będzie przewodniczyć uroczystej mszy. Po niej w południe z głównej loggii bazyliki w obecności dziesiątek tysięcy osób wygłosi wielkanocne orędzie, którego, jak co roku, zasadniczą częścią będzie modlitwa o pokój, pojednanie i zaprzestanie przemocy na świecie. Następnie papież złoży świąteczne życzenia i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

W Wielki Tydzień w Rzymie oczekiwana jest rekordowa liczba turystów i pielgrzymów. Według prognoz branży turystycznej przybędzie ponad milion osób.