Przywódcy państw grupy G7, którzy obradują obecnie we włoskim regionie Apulia podjęli decyzję o wsparciu Ukrainy środkami pochodzącymi z rosyjskich aktywów. Kijów ma otrzymać 50 mld dolarów pożyczki z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 aktywów rosyjskich - podał Reuters. Gościem specjalnym szczytu jest prezydent Zełenski.

Decyzja o wsparciu Ukrainy tymi środkami była zapowiadana już wcześniej. We wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych dla odbudowy Ukrainy, niszczonej przez armię Putina.

Agencja AFP podawała wczoraj, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, że wypłata środków miałaby nastąpić jeszcze w tym roku.

Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa

Oczekuje się, że w trakcie włoskiego szczytu zostanie również podpisana umowa ukraińsko-amerykańska o bezpieczeństwie.

Umowa ma wyłożyć ramy tego, jak będziemy współpracować z Ukrainą i innymi sojusznikami, by zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, zarówno jeśli chodzi o fizyczne zdolności, jak i wywiadowcze i inne - tłumaczył na początku tego tygodnia doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Sullivan zaznaczał, że umowa ma być dla Ukrainy "pomostem" do ostatecznego członkostwa w NATO i ma na celu zapewnienie zdolności obronnych Ukrainy na dłuższy czas, choć w umowie nie zapisano konkretnych kwot i wartości przekazywanej broni.

Podpisując to, wyślemy też Rosji sygnał naszej determinacji. Jeśli Władimir Putin myśli, że może przeczekać koalicję wspierającą Ukrainę, to się myli. To porozumienie pokazuje naszą determinację i zobowiązanie - podkreślał Amerykanin. Dodał też, że umowa zawiera ukraińskie zobowiązania do reform i monitorowania użycia przekazywanej broni. Pytany, czy umowa stanowi gwarancję bezpieczeństwa Ukrainy opartą na "modelu izraelskim", odparł, że jest to raczej model ukraiński.

Zełenski, zaproszony na sesję G7 na temat Ukrainy napisał w serwisie X: "Jasne poparcie dla Ukrainy, prawa międzynarodowego i sprawiedliwego pokoju".

"Każdego dnia umacniamy nasze pozycje i naszą obronę życia. Każde spotkanie służy temu, by dać Ukrainie nowe szanse na zwycięstwo. Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom"- dodał prezydent.

Ukraiński polityk apelował również o przyjęcie "Planu Marshalla", który pomógłby odbudować jego kraj. Zełenski mówił także, że rozmawiał z premier Meloni na temat następnego pakietu pomocy dla Ukrainy.