Nad południowo-wschodnim Afganistanem wojska amerykańskie zrzuciły dziesiątki piłek. Zabawki, które miały być prezentem dla afgańskich dzieci, wywołały skandal obyczajowy.

Afgańskich muzułmanów obraziły ozdoby na zrzuconych piłkach. Namalowano na nich kolorowe flagi różnych państw, a wśród nich także flagę Arabii Saudyjskiej. Na jej tle znalazł się napis Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem.

Wyznawców islamu oburzyło umieszczenie wyznania wiary na przedmiocie, który służy do kopania. Te piłki niosą przesłanie, które jest jak bomba atomowa, może spowodować rzeź i niepewność we wszystkich częściach Afganistanu- komentuje prywatny afgański dziennik "Cheragh".

Amerykanie przeprosili za niefortunną kampanię propagandową. Według rzeczniczki sił amerykańskich w Afganistanie Vanessy Bowman, piłki były częścią życzliwej pomocy humanitarnej, która dałaby afgańskim dzieciom trochę zabawy. Podkreśliła, że wojsko było nieświadome, jak delikatna jest ta sprawa. Przepraszamy za wszelkie niepokoje, jakie spowodowaliśmy- dodała.