Cyberprzestępcy po raz kolejny rozpoczęli ataki na domowe routery. Wykorzystują przy tym zaawansowane metody ukrywania swojego działania. Chcą zdobyć dane pozwalające na dostęp do kont bankowych Polaków - alarmuje zespół CERT Polska.

Eksperci ujawnili, że w odkrytej obecnie kampanii ataków na bankowość internetową cyberprzestępcy wprowadzili w stosunku do wcześniejszych tego typu ataków istotną modyfikację. W poprzednio obserwowanych przypadkach połączenie do banku było wykonywane bezpośrednio z kontrolowanego przez cyberprzestępców serwera. Teraz połączenie jest jeszcze przekierowywane przez któryś z przejętych domowych routerów. W ten sposób przestępcy utrudniają wykrycie swojej działalności, ponieważ połączenia z bankiem wykonywane są z adresów sieci domowych czy biurowych i nie budzą podejrzeń o manipulację.

O podobnym ataku eksperci z zespołu CERT Polska informowali już w lutym 2014 roku. Wówczas przestępcy wykorzystywali podatność routerów domowych, umożliwiających zdalną zmianę ich konfiguracji. W efekcie mogli modyfikować systemy serwerów przechowujących dane na temat adresów domen (tzw. serwery DNS) i przekierowywać ruch na serwery będące pod ich kontrolą. To oznaczało, że użytkownik, który próbował połączyć się na przykład z serwerem swojego banku, zostawał w sposób niezauważony przenoszony na kontrolowane przez nich serwery. Cyberprzestępcy uzyskiwali wówczas dostęp do przesyłanych danych i mogli między innymi zmieniać kwoty dokonywanych przelewów czy numery kont.

"Bezpieczeństwo zależy od użytkownika"Zaplanowane, bardzo dobrze przygotowane i wykonane ataki cyberprzestępców wymierzone w klientów bankowości elektronicznej są jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa sieciowego. Mimo że szereg instytucji finansowych jako priorytet stawia sobie ochronę powierzonych im środków, należy pamiętać, że bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w ramach bankowości elektronicznej zależy również lub przede wszystkim od ich użytkowników - podkreślił Przemysław Jaroszewski z zespołu CERT Polska.

Jak zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem?

Wystarczy wyłączyć możliwość konfigurowania routera "z zewnątrz", tj. bezpośrednio z internetu. Należy także bezwzględnie zmienić domyślne dane logowania do panelu konfiguracyjnego. Szczegółowy opis tych czynności powinien się znajdować w instrukcji obsługi routera. Warto zainstalować aktualizacji oprogramowania routera, jeżeli została udostępniona przez producenta. Niektóre urządzenia nie wykonują takich aktualizacji automatycznie, co oznacza, że należy ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji na stronie producenta i w razie potrzeby zainstalować je zgodnie z instrukcją.

(md)