Usługi Konsultingowe Swendrak.pl trafiły na listę ostrzeżeń publicznych. Komisja Nadzoru Finansowego wpisała tę firmę na listę po tym, jak reporter RMF FM ujawnił, że jest ona winna klientom ok. 80 mln zł.

Komisja zarzuca właścicielowi firmy łamanie prawa bankowego. Konkretnie chodzi o gromadzenie środków pieniężnych i obciążanie ich ryzykiem. O wpisaniu Swendrak.pl na listę ostrzeżeń zadecydowało prokuratorskie śledztwo i nasze materiały.

Ta firma znalazła się na liście ostrzeżeń już po raz drugi. Niespełna rok temu KNF, w związku z umorzeniem śledztwa przez prokuraturę, musiał ją wykreślić. Teraz pojawiły się nowe dowody.

Dwa tygodnie temu śledztwo wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ta sama prokuratura podobne postępowanie umorzyła w grudniu 2011 roku.

Ponowne wszczęcie śledztwa w tej sprawie nie jest równoznaczne z przyznaniem się przez prokuraturę do błędów w poprzednim postępowaniu. To nowe dotyczy łamania prawa bankowego. Konkretnie chodzi o gromadzenie środków pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem. Taka działalność jest zarezerwowana dla banków.

Konta firmy są puste

Kilka tygodniu temu nasz dziennikarz ostrzegał, że konta firmy Swendrak.pl są puste, a majątek firmy zajmują komornicy.

Pieniądze powierzyło tej instytucji finansowej kilkaset osób. Są wśród nich biznesmeni, którzy lokowali nie dziesiątki, a setki tysięcy czy nawet miliony złotych. Jej właściciel twierdzi, że nie jest oszustem. Swendrak.pl to nie Amber Gold, a ja nie jestem drugim Marcinem P. - mówił w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Glinkowskim.

Zobowiązania wymagalne Swendrak.pl to obecnie kilka milionów złotych.