Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o zbiorowym zatruciu pokarmowym dzieci w wieku przedszkolnym. 16 przedszkolaków z Sanoka jest hospitalizowanych, a w sobotę w ciągu dnia na szpitalny SOR z objawami zatrucia zgłoszono 31 kolejnych dzieci. Od poniedziałku przedszkole będzie nieczynne.

Objawy zatrucia pokarmowego pojawiły się u dzieci, które uczęszczają do przedszkola na osiedlu Błonie w Sanoku. W dniach 24-25 października siedmioro dzieci zgłosiło się na sanocki Szpitalny Oddział Ratunkowy z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. W ciągu dnia w sobotę na SOR z objawami zatrucia zgłoszono kolejnych 31 dzieci, a po południu na oddziale ratunkowym było już 25 przedszkolaków.

"Trwa dochodzenie epidemiologiczne ustalające źródło zachorowań. Pobrano próbki żywieniowe oraz wymazy od chorych" - poinformował Sanepid.

Wyniki badań epidemiologicznych mają być znane za 2-3 dni.

Przedszkole od poniedziałku będzie zamknięte

Jak informuje esanok.pl, choć w szpitalu jest 16 osób, to grupa narażona zatruciem pokarmowym to ok. 100 osób. Jeśli źródłem zakażenia jest żywność, to grupa narażonych może wzrosnąć dlatego, że firma dostarczająca pożywienie do przedszkola współpracowała również z innymi placówkami.

Woda, z której korzystają sanoczanie nie jest skażona.