Jak działa i rozrasta się biurokracja? Proces ten najlepiej opisać na przykładzie rozrostu zespołów międzyresortowych. Ile takich zespołów może powstać w rządzie, liczącym 17 resortów? Nie kilka, nie kilkanaście. Ale aż 39! I to wyłącznie na poziomie rządu i premiera, nie licząc tych, które - jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu - zostały powołane przy poszczególnych ministrach.

Organami pomocniczymi rządu jest 10 zespołów międzyresortowych, premiera - 26, a dodatkowo są też 3 zespoły do określonych spraw, jak np. katastrofa smoleńska. Działania ministerstw koordynuje więc 39 zespołów, a równolegle działają także koordynujący te działania, też z natury międzyresortowi - pełnomocnicy rządu, których według informacji samego rządu jest 15. W tym ten do spraw ograniczania biurokracji.

W sumie więc działania 17 resortów koordynują 54 podmioty. I premier, który ich wszystkich powołał. Jeśli więc ktoś nie wie, jak rozmnaża się biurokracja, zna już odpowiedź. Metodą koordynacji międzyresortowej.