Od wtorku przez dobę do środy do godziny 7 - nieczynny będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Związane jest to z kolejną turą przeprowadzki placówki do nowej siedziby w Prokocimiu.

Pacjenci szukający pomocy w nagłych przypadkach będą mogli skorzystać z ośmiu innych SOR-ów i izb przyjęć w Krakowie: przy 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Szpitalach Specjalistycznych im. Dietla, Narutowicza, Rydygiera, Żeromskiego i Jana Pawła II, w szpitalu św. Rafała i w ZOZ MSWiA.

Przeprowadzkę szpitalnych oddziałów zaplanowano we wtorek, środę i czwartek. Obejmie oddziały: neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, chirurgii urazów wielonarządowych, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, urologii i kardiologii.

Transport pacjentów, utrudnienia na ulicach

Do nowej siedziby szpitala w Prokocimiu przetransportowanych ma zostać ponad 200 pacjentów.

Jak mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski będą to pacjenci w najcięższym stanie: leżący, korzystający ze wspomagania oddychania, podpięci do kardiomonitorów, wymagający transportu z lekarzem.

Podobnie jak podczas pierwszej tury przeprowadzki szpitala w listopadzie, karetki transportowe będzie eskortowała policja.

Przejazd kolumny samochodów będzie otwierał i zamykał radiowóz używający sygnałów dźwiękowych i świetlnych: niebieskich i czerwonych. Policjanci apelują do kierowców i pieszych, aby zwracali uwagę na kolumny, które mają pierwszeństwo.

Trudne przenosiny

Pierwszy przeniesiony ma zostać drugi oddział kardiologii oraz interwencji sercowo-naczyniowych. We wtorek przeniesione będą też neurologia, neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, leczenie udarów i Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) - przy czym SOR w pierwszej dobie przeprowadzki - od godz. 7 rano we wtorek do godz. 7 rano w środę będzie nieczynny.

W środę, zgodnie z planem, z centrum miasta (głównie ul. Kopernika) do Prokocimia (ul. Jakubowskiego) przeniesione zostaną oddziały: chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistyczny, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii. W czwartek - anestezjologii i intensywnej terapii (cd.) urologii, otolaryngologii, pierwszy oddział kardiologii i elektrokardiologii interwencyjnej oraz nadciśnienia tętniczego.

Przeprowadzki mają trwać od rana do wieczora.

Szpital Uniwersytecki ma 31 oddziałów, kilkanaście z nich już przeniesiono do Prokocimia, gdzie docelowo będzie funkcjonować 25 oddziałów. Sześć nadal pozostanie w centrum Krakowa.

Pod koniec marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie pustych budynków miastu, które je kupiło.