Zasiłki pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci w wysokości pensji minimalnej - najpóźniej za dwa lata. Taką propozycję ponowił rząd. Protestujący od środy w Sejmie rodzice mówią, że chcą podwyżki od razu.

Na razie nie widać szans na kompromis. Dla rządu i ministra pracy oferta dochodzenia do pensji minimalnej to już jest kompromis, bo wcześniej nie było o tym mowy. Tym bardziej, że jak mówi minister Władysław Kosiniak-Kamysz, nie będzie dzielenia świadczeń według skali niepełnosprawności dzieci. Dla protestujących to jednak żaden kompromis. Rodzice nie przyjmują do wiadomości, że dojście do płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych będzie możliwe dopiero w 2015 lub 2016 roku. Oni przyjechali do Sejmu po to, by pensje minimalne za opiekę nad dziećmi były im wypłacane od razu. Rodzice są tak zdesperowani, że chcą ustawy teraz, natychmiast. Chcemy najniższej krajowej. Od teraz - usłyszał reporter RMF FM od jednej z protestujących matek.
 
Zostajemy w Sejmie do skutku. Nie wyjdziemy stąd, dopóki nie będzie decyzji o płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych i dopóki nie przyjdzie do nas pan premier Tusk. My czekamy na niego i mam nadzieję, że dzisiaj po konferencji z ministrem zdrowia przyjedzie tutaj - zajmie mu to 5, maksymalnie 10 minut. I porozmawia z nami i zrobi wszystko, żeby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie - mówiła jedna z protestujących matek Maja Szulc.  
 
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i minister pracy po zakończeniu Konwentu Seniorów zadeklarowali dwie rzeczy. Po pierwsze, na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem ustawy przywracającej świadczenia pielęgnacyjne dla ok. 140 tys. osób, które straciły je w lipcu zeszłego roku - jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli rząd przyjmie ten projekt, to Sejm zajmie się nim na następnym posiedzeniu.
 
Po drugie, w ciągu najbliższych tygodni gotowy ma być projekt mówiący o gwarancji dochodzenia do minimalnego wynagrodzenia dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie miałoby osiągnąć pułap płacy minimalnej najwcześniej w 2015-2016 r.
 
(mpw)