Nadeszło ochłodzenie. Na przeważającej części kraju synoptycy prognozują duże zachmurzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dla dziesięciu województw w centrum i na południu kraju.

Najsilniejsze opady prognozowane są w południowej części Dolnego Śląska - tam obowiązuje alert stopnia drugiego. Suma opadów może wynieść nawet 60 mm.

Jak informuje IMGW, w powiatach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia najsilniejsze opady przewidywane są w nocy. W dzień miejscami możliwe są burze, w czasie których porywy wiatru wyniosą do 65 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla pozostałej części województwa dolnośląskiego, a także dla województw: 

  • lubuskiego, 
  • lubelskiego,
  • wielkopolskiego, 
  • śląskiego, 
  • małopolskiego, 
  • łódzkiego, 
  • świętokrzyskiego, 
  • lubelskiego, 
  • południowej części Mazowsza. 

Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Ich wysokość wahać się będzie od 30 mm do 40 mm. Miejscami opadom deszczu mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Temperatura spada

Będzie także chłodno. Termometry pokażą od 16 st. C do 17 st. C w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, do 20-21 st. C na Dolnym Śląsku - poinformowała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk

Do końca tego tygodnia niestety nie widać zbyt dobrych prognoz - dodała.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody


Gdzie pada?







Ostrzeżenia przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach

Meteorolodzy ostrzegają również przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach. Na obszarze woj. śląskiego do najbliższej nocy obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia.

"W zależności od intensywności opadu miejscami wzrosty mogą być gwałtowne, niewykluczone lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych i na rzekach górskich, a punktowo stanu alarmowego, szczególnie w obszarach silnie zurbanizowanych" - podało Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, wydając ostrzeżenie dla zlewni górnej Odry i Czadeczki.

O przewidywanych gwałtownych wzrostach stanów wód w woj. śląskim - w zlewniach Małej Wisły, Przemszy i Soły - ostrzega natomiast Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. W miejscu intensywnych opadów, także o charakterze burzowym, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

"W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale także stanów alarmowych" - przekazali hydrolodzy.

W jednym regionie będzie pogodnie

W poniedziałek jedynie na północy kraju będzie pogodnie. Najwięcej słońca i bez opadów IMGW prognozuje na Wybrzeżu i północnej części Pomorza, a także na północnych krańcach Mazur oraz na Suwalszczyźnie. 

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia

We wtorek w północnej połowie kraju synoptycy prognozują zachmurzenie małe i umiarkowane. Nad Zatoką Gdańską wystąpi przelotny deszcz. 

Poza tym zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Według prognoz możliwe są także przelotne opady deszczu, a w Karpatach i na Podkarpaciu burze. 

Temperatura maksymalna wyniesie od 15 do 19 st., na zachodzie Polski do 20 st., 21 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, głównie z kierunków wschodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 70 km/h.

W środę na zachodzie kraju będzie jeszcze 22 st. C, ale już w czwartek i piątek wskazania termometrów nie przekroczą 20 st. C - podkreśliła Tomczuk. 

Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

 O czym jeszcze należy pamiętać? 

  • Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich. 
  • Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
  • Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.