Redakcja Faktów RMF FM otrzymała nagrodę Grand Press 2017 w kategorii „News”. Kapituła konkursu przyznała ją za to, że jako pierwsi poinformowaliśmy o wypadku samochodu wiozącego premier Beatę Szydło w Oświęcimiu, do którego doszło 10 lutego. Z kolei w konkursie Dziennikarz Roku 2. miejsce zajął Robert Mazurek, na co dzień prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM. "Nad weryfikacją doniesień o wypadku pani premier pracowała cała redakcja Faktów. Przede wszystkim trzeba było sobie odpowiedzieć na pytanie, czy do wypadku doszło i czy w samochodzie była szefowa rządu" - powiedział Marek Balawajder dyrektor informacji w RMF FM.

Nagrodę w kategorii "News" redakcja Faktów RMF FM otrzymała za to, że jako pierwsi poinformowaliśmy o wypadku samochodu wiozącego premier Beatę Szydło w Oświęcimiu. 

10 lutego kolumna trzech samochodów, w której pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku, wyprzedzała fiata seicento. Jego kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i zderzył się z autem szefowej rządu. W wypadku poszkodowane zostały trzy osoby - premier Beata Szydło i dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. 

Najważniejsze przy powstawaniu tego materiału było to, by sprawdzić przede wszystkim, czy ten wypadek miał miejsce. Po drugie,  sprawdzić, co tak naprawdę się wydarzyło. I w końcu pamiętajmy - to była premier rządu. Tutaj trzeba było bardzo uważać - wyjaśnia dyrektor informacji RMF FM Marek Balawajder. Cały zespół Faktów został nagrodzony za tę ciężką pracę. Wszyscy sprawdzali, czy na pewno w środku była pani premier, czy w ogóle doszło do tego wypadku - podkreśla.

Nagroda w wysokości 1000 euro zostanie przekazana Szlachetnej Paczce - zapowiedział już dyrektor informacji w RMF FM Marek Balawajder.

ZOBACZ ZAPIS CEREMONII WRĘCZANIA NAGRÓD

W kategorii "NEWS" wśród nominowanych znaleźli się także dziennikarze RMF FM Marek Balawajder i Krzysztof Zasada, którzy informowali o tym, że wskutek 20-minutowego opóźnienia przy składaniu dokumentów przetargowych, władze spółki Autosan pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii, którego wartość wynosiła prawie 30 milionów złotych.

Wśród nominowanych w tej samej kategorii, poza dziennikarzami RMF FM, znaleźli się także: Magdalena Rigamonti z Wacławem Berczyńskim za tekst "Czasem kłócę się z Macierewiczem", który ukazał się w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Agata Kondzińska i Tomasz Bielecki z "Gazety Wyborczej" za cykl "Fortel PiS w walucie euro", Marcin Dobski z "Rzeczpospolitej" za tekst "Wysoka pensja Kijowskiego w KOD", Agnieszka Burzyńska za artykuł "8 ciał w trumnie generała" oraz Patryk Słowik i Piotr Szymaniak z "Dziennika Gazety Prawnej" za cykl "Senat przyjął nie tę ustawę".

Tego wieczoru poznaliśmy nie tylko laureatów nagród za najlepsze materiały dziennikarskie. Robert Mazurek, na co dzień prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM, zajął 2. miejsce w konkursie Dziennikarz Roku.

Pozostałe nagrody

Dziennikarzem Roku został Wojciech Bojanowski z TVN.

Podczas gali wręczono między innymi nagrodę Grand Press Digital. Otrzymał ją projekt Outriders, w ramach którego powstają reportaże multimedialne, analizy i relacje z ważnych wydarzeń na świecie.

Nagrodę Grand Press Economy otrzymał Tomasz Jóźwik z "Dziennika Gazety Prawnej". Do nagrody został nominowany za wnikliwe prześwietlanie raportów finansowych spółek.

W tym roku po raz trzeci na gali finałowej Grand Press została przyznana Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymał ją Paweł Wilkowicz (Sport.pl).

Nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo Śledcze" otrzymał Wojciech Bojanowski za materiał "Śmierć w komisariacie".

W kategorii "Publicystyka" za tekst "W imię brata" nagrodę otrzymał Andrzej Stankiewicz z "Tygodnika Powszechnego".

Nagrodę Grand Press w kategorii "Reportaż Prasowy" wręczono Katarzynie Włodkowskiej z "Dużego Formatu - Gazety Wyborczej" za reportaż "Dom zły".

Spośród nominowanych w kategorii "Reportaż Radiowy" zwyciężyła Agata Kasprolewicz z Programu I Polskiego Radia za reportaż "Kenia - wojna o trawę".

"Jak zamordowano Iwonę Cygan" - reportaż Anny Barańskiej-Całek i Michała Fui z redakcji "Superwizjera" zdobył nagrodę w kategorii "Reportaż Telewizyjny".

W kategorii "Wywiad" nagrodę zdobyła Magdalena Kicińska "Wysokich Obcasów - Gazety Wyborczej" za rozmowę z Karoliną Piasecką.

Patryk Słowik i Jakub Styczyński zdobyli nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo Specjalistyczne" za cykl "Bezprawie. Sieci apteczne od środka".


(ł)