Kilka tysięcy złotych kary będzie grozić za złamanie zakazu sprzedaży osobom niepełnoletnim woreczków z nikotyną oraz e-papierosów bez nikotyny. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, taki zapis znalazł się w projekcie nowej ustawy, którą w południe ma zająć się Rada Ministrów.

Co zmienią nowe przepisy?

Nowe przepisy zakładają, że woreczki z nikotyną będą musiały zniknąć z automatów samoobsługowych i innych miejsc, gdzie nie można sprawdzić wieku osoby kupującej.

Chodzi o podobny mechanizm, jak ten dotyczący sprzedaży alkoholu. Nawet jeżeli ktoś w automatycznej kasie będzie chciał zapłacić za taki produkt, obok będzie musiał być ktoś, kto zweryfikuje wiek kupującego - mówi RMF FM Główny Inspektor Sanitarny - doktor Paweł Grzesiowski.

Takie same zasady mają dotyczyć też e-papierosów bez nikotyny. To, jak szybko te przepisy będą przyjęte, zależy teraz przede wszystkim od parlamentarzystów: od posłów i senatorów. My chcemy, żeby były przyjęte jak najszybciej - zapowiadała w rozmowie z naszym dziennikarzem minister zdrowia Izabela Leszczyna. 

Ministerstwo Zdrowia pierwotnie zapowiadało, że nowe przepisy zaostrzające zasady sprzedaży saszetek z nikotyną i e-papierosów bez nikotyny będą przyjęte przez Radę Ministrów pod koniec 2024 roku. Jak wynika z informacji naszego dziennikarza, więcej czasu niż planowano zajęło ustalenie ostatecznego kształtu tych regulacji.

Ważna zmiana dotyczy też dorosłych użytkowników produktów takich jak e-papierosy. W ustawie jest zakaz wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych, które posiadają aromat charakterystyczny, czyli konkretne odmiany smakowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Projekt nowych przepisów zakłada też m.in. zmianę definicji "palenia papierosów elektronicznych". To spowoduje, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. Chodzi m.in. o szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw.

Projekt Ministerstwa Zdrowia da prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych prawo do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań. Dodaje też definicję "podgrzewanego wyrobu tytoniowego". Zmiana wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów.

Okres przejściowy dla sprzedawców

Nowe przepisy zakładają sześciomiesięczny okres przejściowy. Chodzi o to, by sprzedawcy mogli się przygotować do zmian. To oznacza, że zakazy mają szansę wejść w życie najwcześniej późnym latem albo jesienią.

W czasie dzisiejszych obrad rząd ma zająć się też przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych.

Opracowanie: