Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych wzywa Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do oceny, jakie zagrożenia dla Polski spowodowała informacja o obecności w naszym kraju więzień CIA. W ten sposób posłowie zareagowali na prasowe doniesienia o zarzutach dla Zbigniewa Siemiątkowskiego właśnie w związku z tą sprawą.

Według speckomisji, Centrum Antyterrorystyczne ABW powinno skupić się szczególnie na monitoringu prasy w krajach muzułmańskich. Szef komisji Stanisław Wziątek mówił reporterowi RMF FM Krzysztofowi Zasadzie, że już zaczęły się w niej pojawiać informacje o więźniach torturowanych w Polsce. To może zagrozić bezpieczeństwu polskich obywateli, którzy mieszkają w krajach arabskich, także polskim żołnierzom w Afganistanie i turystom - podkreśla.

Speckomisja chce też poznać stanowisko premiera na ten temat, a zreferować je ma na posiedzeniu szef Agencji Wywiadu. Z kolei prokurator generalny ma wszcząć śledztwo, które ujawni źródło przecieku informacji o więzieniach CIA w Polsce.

Siemiątkowski potwierdza zarzuty, Seremet odmawia ujawniania szczegółów

O zarzutach dla byłego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, 10 lutego stołeczna prokuratura postawiła mu zarzuty przekroczenia uprawnień i naruszenia prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Sam Siemiątkowski potwierdził jedynie, że postawiono mu zarzuty dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA, ale odmówił ujawnienia jakichkolwiek szczegółów. W prokuraturze odmówiłem składania wyjaśnień i będę odmawiał na każdym etapie tego postępowania, również w sądzie - powiedział "Gazecie Wyborczej".

Ujawnienia jakichkolwiek informacji na temat trwającego śledztwa w sprawie obecności w Polsce więzień CIA odmówił również gość Kontrwywiadu RMF FM, prokurator generalny Andrzej Seremet. Jak stwierdził, prawo do informacji nie jest prawem bezwzględnym i absolutnym, jeżeli istnieją pewne względy, które nazwijmy ogólnie względami bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa społeczeństwa, które muszą ustąpić przed prawem do informacji.