W wyniku pożaru kamienicy w Inowrocławiu doszło do rodzinnej tragedii - zginęły w nim 31-letnia kobieta i jej trzy córeczki. Część mieszkańców opuściła budynek jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej, obecnie nie mogą wrócić do swoich mieszkań. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza negatywnie zaopiniowała 36 protestów wyborczych. 4 z nich zostały złożone przez PiS, a po jednym przez Koalicję Obywatelską i PSL. PKW podsumowała wybory parlamentarne, publikując na swojej stronie sprawozdanie. Możemy przeczytać w nim, że: "Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które - w jej ocenie - mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów". W Wielkiej Brytanii nie opadają polityczne emocje. Premier Boris Johnson zgodził się na przedłużenie brexitu, o czym poinformował szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Do sensacyjnego odkrycia doszło przy udziale naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - planetoida Hygea została nową planetą karłowatą Układu Słonecznego. O tych i innych najważniejszych wydarzeniach poniedziałku dowiesz się ze specjalnego Podsumowania Dnia RMF FM.

Matka z trzema córkami zginęły w pożarze kamienicy w Inowrocławiu

Rodzinna tragedia w Inowrocławiu. W pożarze kamienicy przy ul. Orłowskiej zginęły 31-letnia kobieta i trzy jej córeczki w wieku trzech miesięcy oraz czterech i pięciu lat.

Pożar wybuchł po godzinie 12:30 na trzeciej - ostatniej - kondygnacji budynku, według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM: w pomieszczeniu gospodarczym obok mieszkania, w którym przebywały 31-latka i jej dzieci.

Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

Część mieszkańców kamienicy ewakuowała się sama, jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

Z mieszkania na poddaszu strażacy wynieśli natomiast nieprzytomną kobietę i trzy jej córki. Niestety mimo reanimacji 31-latki i dziewczynek nie udało się uratować.

Reporter RMF MAXXX Marcin Glapiak rozmawiał z mieszkanką kamienicy, która w momencie wybuchu pożaru była wraz z mężem w budynku.

"Ja mieszkam na parterze. Obcy mężczyzna zadzwonił i mówi: ‘Szybko dzwońcie na straż, bo się palicie’. Mąż zadzwonił i wybiegł, i mówi, że rzeczywiście" - relacjonowała kobieta.

"Wyszliśmy tak, jak staliśmy. Na razie dają nam autobus i mamy iść się ogrzać. Czy wrócimy - nie wiemy" - mówiła łamiącym się głosem.

Więcej informacji nt. tragicznego w skutkach pożaru w Inowrocławiu znajdziesz TUTAJ! >>>>

Zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa był zatrudniony w instytucji publicznej

Mężczyzna zatrzymany pod zarzutem usiłowania szpiegostwa na rzecz Rosji, był zatrudniony w instytucji publicznej - dowiedział się reporter RMF FM. Piotr Ś. wpadł w ręce funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sąd już go aresztował na trzy miesiące.

Deficyt w przyszłorocznym budżecie? Przynajmniej 5 miliardów złotych

Rezygnacja z pomysłu podniesienia składek na ZUS - będzie oznaczała pojawienie się deficytu w przyszłorocznym budżecie państwa" - mówi dziennikarzowi RMF FM minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Rząd wycofuje się z planów zniesienia limitu zarobków - około 150 tysięcy złotych rocznie - powyżej którego nie płaci się składek emerytalnych. Chodzi o tak zwaną 30-krotność składek.

Układ Słoneczny ma nową planetę karłowatą

Astronomowie, korzystający z teleskopu VLT Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) potwierdzili, że planetoida Hygea spełnia wszystkie warunki, by mogła być uznana za planetę karłowatą Układu Słonecznego. Tym samym czwarte co do wielkości ciało pasa planetoid, nazwane imieniem greckiej bogini zdrowia, doczekało się promocji i stało się najmniejszym ze znanych nam obiektów klasy Plutona. W odkryciu, w którym uczestniczyli naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pisze czasopismo "Nature Astronomy".

PKW negatywnie o protestach wyborczych PiS-u, KO i PSL-u

Państwowa Komisja Wyborcza na poniedziałkowym posiedzeniu negatywnie zaopiniowała 36 protestów wyborczych, z czego 4 złożone przez PiS, 1 przez Koalicję Obywatelską oraz 1 przez PSL - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

PKW: Nie stwierdzono naruszeń, które miałyby wpływ na wynik wyborów

"Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji o przebiegu głosowania i wyborów Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które - w jej ocenie - mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów" - napisano w sprawozdaniu zamieszczonym na stronie internetowej PKW.

Johnson formalnie zgadza się na przesunięcie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził w liście do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska zgodę swojego kraju na elastyczne przedłużenie brexitu - podał rzecznik Tuska Preben Aamann. Premier Wielkiej Brytanii podkreśla jednak, że nie będzie dalszego opóźniania wyjścia z Unii, jak tylko do 31 stycznia 2020 roku.

Strzelanina przed meczetem we Francji. Zatrzymano 84-latka

Strzały przed meczetem we francuskiej Bajonnie. Dwie osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie. Sprawca został już zatrzymany. To 84-latek, były żołnierz.

Szczątki Bagdadiego mogą zostać wrzucone do morza

Szczątki przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego mogą zostać wyrzucone do morza - twierdzi telewizja CNN. Amerykańska stacja powołała się na wypowiedź Roberta O'Briena, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Robert O’Brien przypomniał, że podobnie postąpiono z ciałem Osamy bin Ladena, głównego organizatora zamachów w Nowym Jorku i Waszyngtonie 11 września 2001 roku. Bin Laden został zabity przez amerykańskich komandosów 2 maja 2011 roku. Po krótkich obrzędach islamskich wyrzucono do Morza Arabskiego.

Państwo Islamskie ma już nowego lidera. Jak informuje "Newsweek", na czele terrorystycznej organizacji stanął Abdullah Kardasz - były oficer w armii Saddama Husajna. Poprzedni szef terrorystów Abu Bakr al-Bagdadi zginął w ataku amerykańskich sił na północy Syrii.