Platforma Obywatelska ogłosiła dziś, że do wyborów parlamentarnych nie pójdzie w tzw. szerokiej koalicji. "Czas politycznych targów się skończył" - stwierdził Schetyna. Wspólny blok lewicowy do wyborów chcą stworzyć SLD, Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem. Uczniowie nadal zmagają się ze skutkami ostatniej reformy edukacji. Dziś w Sosnowcu przed w poradnią Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy ustawiła się gigantyczna kolejka. Uczniowie z podwójnego rocznika, którzy zakwalifikowali się do techników i szkół branżowych muszą dostarczyć do szkół zaświadczenie od lekarza wraz z innymi dokumentami, potwierdzającymi chęć podjęcia nauki. W sprawie zajęło stanowisko śląskie kuratorium, które deklaruje, że jeśli uczeń nie ze swojej winy nie wykona badań na czas, będzie mógł dostarczyć zaświadczenie lekarskie do szkoły w późniejszym terminie. W Parlamencie Europejskim wybrano nową szefową komisji zatrudnienia. Po tym, jak kandydatura Beaty Szydło została dwa razy odrzucona, to Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje czwartku!

PO bez szerokiej koalicji. Idzie do wyborów bez PSL, SLD i "Wiosny" Biedronia

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska - nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów - powiedział w czwartek szef PO Grzegorz Schetyna. W Warszawie obradował Zarząd Krajowy PO, który zdecydował, w jakiej formule Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wygląda na to, że PO pójdzie do wyborów bez tak zwanej szerokiej koalicji. "Czas politycznych targów się skończył" - stwierdził szef PO.

Kosiniak-Kamysz: Ludowcy "nie zgadzają się na rewolucję obyczajową"

Gdybyśmy patrzyli na politykę tylko przez pryzmat dobrych miejsc na listach, to bylibyśmy w Koalicji Europejskiej do końca - powiedział w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Stwierdził, że w eurowyborach wyszły różnice między tworzącymi KE ugrupowaniami i ludowcy wyciągnęli z tego wnioski.

SLD, Wiosna i Lewica Razem utworzą wspólny lewicowy blok na wybory parlamentarne

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem zadeklarowały chęć utworzenia wspólnego lewicowego bloku na jesienne wybory parlamentarne. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego.

Uczniowie w kolejkach przed Medycyną Pracy w Sosnowcu. Stanowisko śląskiego kuratorium

Uczniowie z podwójnego rocznika, którzy zostali zakwalifikowani do techników i szkół branżowych utknęli w gigantycznej kolejce do lekarza w poradni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Sosnowcu. Zaświadczenie lekarskie, które potwierdza zdolność kandydata do pracy w zawodzie to jeden z dokumentów wymaganych od uczniów przy potwierdzeniu woli nauki w technikum lub szkole branżowej. Jeśli uczeń nie ze swojej winy nie wykona badań na czas, będzie mógł dostarczyć zaświadczenie lekarskie do szkoły w późniejszym terminie - to stanowisko Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Takie przypadki będą rozstrzygane indywidualnie.

Jest śledztwo ws. odpadów w Nowej Hucie. Chodzi o sprawdzenie, czy składowiska zagrażają mieszkańcom

Prokuratura bada sprawę składowisk huty przy ulicy Dymarek. Jak wielokrotnie informowaliśmy, naukowcy wykryli tam "bardzo wysokie zawartości metali ciężkich, m.in. ołowiu, cynku, kadmu i rtęci". O tego typu substancjach, nie wiedział np. WIOŚ w Krakowie. Po kontroli składowiska stwierdzono jednak, że występują tam arsen, bar, cynk, chrom, miedź, molibden, nikiel, antymon, selen, żelazo, kadm, ołów i rtęć. Te jednak - według inspekcji - mieszczą się w normach.

Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. VAT: Na nikim nie wywierałem presji

Notatka ze spotkań zespołu w KPRM wskazuje, że zapadały tam decyzje dot. projektów ustaw - powiedział w czwartek szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS), który podczas posiedzenia komisji przedstawił dokument. Były minister Sławomir Nowak podkreślał, że nie było nieformalnych spotkaniach w Kancelarii Premiera i że nie podejmował decyzji legislacyjnych.

Lucia Durisz Nicholsonova szefową komisji zatrudnienia PE

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W głosowaniu otrzymała poparcie 38 europosłów, 14 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. W poprzednich głosowaniach dwukrotnie odrzucona została kandydatura na to stanowisko byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS).

Trzej zabójcy skazani na karę śmierci za mord na młodych turystkach ze Skandynawii w górach Atlas

24-letnia Louisa z Danii i jej przyjaciółka 28-letnia Maren z Norwegii zostały brutalnie zamordowane w swoim namiocie podczas wędrówki w górach Atlas w Maroku. Dziś ich oprawcy zostali skazani na karę śmierci.

Awaria w rosyjskiej elektrowni jądrowej

W elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim w Rosji odłączono od sieci trzy z czterech reaktorów - poinformował koncern Rosenergoatom. Przedstawiciele tego koncernu przekazali, że przyczyną przerwy jest odłączenie jednego z transformatorów napięcia.

Radni PiS o warszawskiej strefie relaksu: Palety ze ściętych drzew

Warszawscy radni PiS krytykują słynną już Strefę Relaksu, która powstała na placu Bankowym w stolicy. Ich zdaniem to niepotrzebny, gigantyczny wydatek. "Rafał Trzaskowski w maju 2018 roku, jako kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział, że z placu Bankowego, placu Teatralnego, czy Placu Konstytucji znikną parkingi, które zostaną przeniesione pod ziemię i powstaną piękne skwery" - powiedział podczas czwartkowej konferencji zorganizowanej pod warszawskim ratuszem Sebastian Kaleta, radny Prawa i Sprawiedliwości.