Obserwacje zimorodków z Drawieńskiego Parku Narodowego wskazują, że ptaki z jednego lęgu mogą wybierać podobny kierunek w drodze na zimowiska. Taki wniosek można wyciągnąć po analizie trasy przelotu trzech zimorodków zaobrączkowanych nad Drawą.

Jednym z nich była samiczka, która jesienią ubiegłego roku pokonała 971 km, ustanawiając nowy rekord przelotu zimorodka dla Anglii. Drugim - zimorodek znaleziony w tym roku na Morzem Północnym w Niemczech.

Samiczka zaobrączkowana jako pisklę na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego była też pierwszym polskim zimorodkiem schwytanym na Wyspach Brytyjskich. Ptaka zidentyfikowali naukowcy z parku przyrody Orford Ness w Suffolk w Wielkiej Brytanii.

W tym roku informacje o dwóch zimorodkach znad Drawy dotarły do polskich przyrodników z Niemiec i Holandii. Osobniki te podążały w podobnym kierunku co zimorodek, który jesienią dotarł Anglii.

Stwierdzenie dalekich podróży rodzeństwa z tego samego lęgu należy u tych ptaków do wyjątków. To pierwszy taki przypadek stwierdzony przeze mnie w prawie 20-letniej historii badań zimorodków - powiedział badający drawieńskie zimorodki Roman Kucharski. Jak wyjaśnił, małe prawdopodobieństwo uzyskania danych na ten temat wynika z niewielkiej liczby obrączkowanych i chwytanych ponownie zimorodków. Co więcej gatunek ten charakteryzuje się bardzo krótką długością życia - większość osobników nie dożywa nawet 3 lat - zaznaczył Kucharski.

Drugi zimorodek z drawieńskiego parku został schwytany w tym roku na wybrzeżu Holandii i po kontroli danych biometrycznych, dokonanej przez ornitologów, został wypuszczony na wolność.

Lecą do ciepłych krajów, ale niektóre ryzykują zimę w Polsce

Polskie zimorodki spędzają zimę w nieco cieplejszych niż Polska rejonach Europy. Stwierdzano je na zimowiskach w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Holandii i Niemczech.

Rekord dla przelotu rodzimego zimorodka jest dużo bardziej spektakularny niż ten angielski i należy do ptaka, który przeleciał znad Brdy aż na wybrzeże Morza Śródziemnego w Hiszpanii pokonując odległość ponad 2100 km.