36 procent ankietowanych przez OBOP jest za tym, aby umożliwić uchodźcom osiedlenie się w Polsce na dłuższy czas. 15 procent - za pozostawieniem ich na stałe. Co czwarty badany uważa, że powinno się odsyłać uchodźców do krajów, z których przybyli.

W tym roku w porównaniu z ubiegłym, o 7 procent więcej Polaków jest za tym, aby umożliwić uchodźcom osiedlenie się u nas na stałe. Mniej o 5 procent ankietowanych popiera natomiast osiedlanie się uchodźców w Polsce na dłuższy czas oraz odesłanie ich z powrotem.

Zapewnienie uchodźcom do czasu usamodzielnienia się, pobytu w specjalnie dla nich prowadzonych ośrodkach jest jedyną formą pomocy uchodźcom, akceptowaną przez większość (59 proc.) ankietowanych. 11 procent akceptuje pomoc imigrantom w znalezieniu pracy, a 8 procent przyznanie im obywatelstwa polskiego.

Stosunek do uchodźców zależy od wykształcenia, sytuacji materialnej, miejsca zamieszkania i wieku badanych. Polacy lepiej wykształceni i lepiej oceniający swoją sytuację materialną częściej niż pozostali zgadzają się, by uchodźcy pozostali w Polsce na dłuższy czas lub na stałe.

00:25