Dziś Sejm ma ostatecznie zdecydować o podwyżce wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Sejmowa większość powinna bez problemu przyjąć te zmiany. W związku z tym ustawa trafi teraz do Senatu, w którym również nie należy spodziewać się zmian.

Zobacz również:

Podwyższanie wieku emerytalnego to będzie stopniowy proces. Ma ruszyć 1 stycznia 2013. Co roku nasz wiek emerytalny będzie wydłużany o 3 miesiące. Docelowe 67 lat zostanie osiągnięte dla mężczyzn w roku 2020, a dla kobiet w 2040. To oznacza, że na tę wyjątkowo późną emeryturę pójdą dopiero kobiety, które mają dziś 38 lat i młodsze.

Nowa ustawa wprowadza również emerytury częściowe. To propozycja dla kobiet, które osiągną 62 lata, pod warunkiem, że mają za sobą 35 lat pracy, oraz dla 65-letnich mężczyzn z co najmniej 40-letnim stażem. Po spełnieniu tych warunków będzie można dostać połowę normalnej emerytury. Co ważne, równolegle będzie można pracować bez ograniczeń i zarabiać pieniądze tak jak dziś.

Oprócz tego Sejm ma uchwalić zmiany w emeryturach mundurowych. One będą dotyczyły tylko funkcjonariuszy dopiero wchodzących do służby. Ustawa zakłada, że policjanci i żołnierze będą mogli przechodzić na emeryturę nie po 15 latach służby jak dziś, a dopiero po 25 latach. Wprowadzono dla nich także minimalny wiek emerytalny na poziomie 55 lat.