Niewypłacanie wynagrodzenia za nadgodziny - to najczęstszy zarzut polskich pracowników wobec pracodawców. Tak wynika z raportu Barometr Rynku Pracy. Polacy wskazują jednak więcej negatywnych praktyk ze strony zatrudniających.

Inne przewinienia pracodawców dotyczą m.in.: łamania zasad BHP, narażania zdrowia pracowników w miejscu pracy czy wypłacania części wynagrodzenia "pod stołem".

To oznacza, że jest jeszcze praca dla służb Państwowej Inspekcji Pracy. Za to, co wypracuje powinien dostać w terminie wynagrodzenie. Jestem zdziwiony, że takie praktyki jeszcze istnieją - komentuje Tomasz Janczarek, prezes firmy Work Service - największej na rynku usług związanych z pracą.

Z raportu wynika również, że aż 10 procent badanych zetknęło się w pracy z mobbingiem. Z kolei 9 procent uważa, że pracodawcy zwalniają ludzi bez przyczyny.

Polak nie boi się utraty pracy

Z drugiej edycji badania Barometr Rynku Pracy wynika, że 79 proc. pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia. Jednocześnie 78 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy.

Wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż połowa pracowników. W najbliższym czasie jednak podwyżkę wynagrodzeń planuje jedynie 5 procent pracodawców.

(mal)