Są dodatkowe pieniądze na dopłaty do paneli słonecznych. Program Mój Prąd może dzięki temu działać do końca roku, bo pula miliarda złotych, przeznaczona na dofinansowanie już się skończyła. W ramach tego dofinansowania można otrzymać 5 tys. złotych dopłaty do instalacji ogniw fotowoltaicznych.

Dzięki instalacji paneli uczestnicy programu mogą nie tylko uzyskać dodatkową energię, ale też zmniejszyć rachunki, dostarczając nadwyżki do sieci. W tym roku przyznano już w sumie na dopłaty miliard złotych, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dorzucił jeszcze 100 milionów. Dzięki temu nabór jest przedłużony i można składać wnioski do 18 grudnia.

Mój Prąd to program cieszący się ogromnym powodzeniem. W tym roku panele pojawiły się na dwustu tysiącach dachów w Polsce, a dzięki poszerzeniu programu możliwość uzyskania dofinansowania zyska jeszcze 20 tysięcy ludzi.

W ramach dopłaty można dostać pięć tysięcy złotych, a kto się nie zmieści, może próbować w przyszłym roku. Program ma być kontynuowany, ale zmieniony. Być może pojawią się dopłaty do stacji ładowania samochodów czy pomp ciepła.

Rząd planuje, by dzięki programowi dofinansować pół miliona instalacji fotowoltaicznych. Już teraz panele na polskich dachach mają moc 1.2 gW i wytwarzają tyle energii, ile spora elektrownia.

Opracowanie: