W 60-tysięcznych Żorach na Śląsku otwarto Westernowy Park Rozrywki. W scenerii XIX-wiecznego amerykańskiego Dzikiego Zachodu znalazło się wiele atrakcji, a także hotel i restauracje. Wartą blisko 20 mln zł inwestycję sfinansowano w części dzięki środkom unijnym.

Zbudowane w Żorach Miasteczko Twinpigs - bo tak nazwano park - zajmuje w sumie powierzchnię około 5 hektarów. Głównym miejscem w miasteczku jest 150-metrowa ulica, przy której stanęły całoroczne obiekty handlowo-usługowe o westernowej architekturze. Jest też duży parking. Na część rozrywkową składają się Dzielnica Meksykańska i Dziki Kanion. W budynkach znajdują się m.in. hotel, restauracje, saloon, gdzie będzie można "potańczyć, wychylić szklaneczkę whisky czy pograć w kości", a także stodoła z miejscem do ujeżdżania elektronicznego byka, smażenia kiełbasek lub nauki strzelania z łuku.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą, by miasteczko stało się markowym regionalnym produktem turystycznym. Stąd m.in. unijne dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych

Atrakcją dla dzieci jest kraina zabaw z licznymi rozrywkami oraz kino 5D, gdzie wyświetlane będą m.in. filmy, których akcja toczy się na Dzikim Zachodzie. Powstał również plac zabaw. W miasteczku mają odbywać się m.in. festyny, konkursy, zawody, imprezy szkoleniowe i firmowe. Jesienią tego roku planowane jest otwarcie Dzikiego Kanionu, a w nim kolejki górskiej wewnątrz sztucznej skały. Podczas jazdy rollercoasterem wyświetlane będą multimedialne obrazy. Z kolejki można będzie korzystać także zimą.

Inwestycja kosztowała ponad 19 mln złotych

Koszt parku to ponad 19,2 mln złotych. 35 proc. wydatków to środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Pozostałe 65 proc. to środki spółki Nowe Miasto, należącej do samorządu Żor. Po wybudowaniu obiekt został wydzierżawiony prywatnej spółce Miasteczko Twinpigs, która nim zarządza.

Żorski park powstał na obrzeżach Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", w jednym z czystszych ekologicznie obszarów Górnego Śląska. Budowa części westernowej miasteczka rozpoczęła się w listopadzie 2010 r., a zakończyła się formalnie w maju 2012 r., choć zdecydowaną większość robót wykonano w 2011 roku.