Naszym celem jest odparcie krzyżowców, wprowadzenie prawa islamskiego i oczyszczenie Półwyspu Arabskiego z niewiernych. Taki komunikat, nagrany przez jednego z liderów al-Qaedy, pojawił się na stronach internetowych islamistów.

Z nagrania można rozpoznać głos Abdulaziza al-Mukrina, szefa al-Qaedy w Arabii

Saudyjskiej. Twierdzi on, że atak na kompleks budynków w Chobar w Arabii Saudyjskiej był elementem tego planu. W jednym z budynków terroryści na kilkanaście godzin uwięzili około 50 osób.

Wczoraj nad ranem zakładników odbili saudyjscy komandosi. Trzech terrorystów uciekło, czwarty z nich został zabity. Aresztowano też przywódcę napastników - ujawniło saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W ataku zginęły w sumie 22 osoby. Wśród ofiar jest 8 Hindusów, troje Filipińczyków, Amerykanin, Brytyjczyk, Szwed i Włoch.

Zdaniem ekpertów wydarzenia w Chobar nie spowodują ograniczeń w wydobyciu ropy naftowej. Tyle tylko, że na gieldach cena tego surowca znów poszybuje w górę. Mogą nawet paść nowe rekordy cenowe, powyżej 42 dolarów za baryłkę. A to odbije się na kosztach paliwa na stacjach benzynowych.