Zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją publiczną oraz zarzuty pomocnictwa w tym procederze usłyszeli zatrzymani wczoraj przez żandarmerię wojskową. To dwaj żołnierze z Brzegu i Wrocławia oraz trzy osoby cywilne.

Według śledczych, dwaj żołnierze - służący służyli w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz w 1. Pułku Saperów w Brzegu - przekazywali dane od osób, które chciały uzyskać fałszywy certyfikat o szczepieniu dwóm pozostałym zatrzymanym.

Te osoby z kolei wpisywały nazwiska do systemu i wydawały sfałszowane w ten sposób dokumenty.

Taki certyfikat miał kosztować od 100 do 1000 złotych.

Wobec całej czwórki prokurator zamierza wnioskować do sądu o tymczasowy areszt. Wobec jednej z osób, której śledczy zarzucają pomocnictwo przy wręczaniu korzyści majątkowych, mogą zostać tzw. środki wolnościowe, czyli np. policyjny dozór czy zakaz opuszczania kraju.

Sprawę prowadzi VIII Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, w którym reporter RMF FM usłyszał, że niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Nie pierwszy raz

Służby nie pierwszy raz są na tropie procederu wystawiania nielegalnych certyfikatów covidowych. Na początku listopada pisaliśmy o zatrzymaniu trzech pielęgniarek z wielkopolskiego Kalisza. Miały one według nieoficjalnych ustaleń RMF FM wspólnie i w porozumieniu wystawiać certyfikaty potwierdzające przyjęcie szczepionki przez pacjenta bez wcześniejszego podania preparatu.

W tym samym miesiącu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili z kolei grupę przestępczą podrabiającą certyfikaty szczepień przeciw Covid-19.

Certyfikat covidowy - dla kogo?

Unijny Certyfikat Covid to elektroniczne zaświadczenie, które ma ułatwiać bezpieczne i swobodne poruszanie się w czasie pandemii koronawirusa. Otrzymują go nie tylko osoby, które się w pełni zaszczepiły, także ozdrowieńcy i ci, którzy otrzymały negatywny test na obecność koronawirusa. 

Obecnie po zaszczepieniu pełnym cyklem, przyjęciu dawki przypominającej lub dawki dodatkowej certyfikat jest ważny rok. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatu będzie wynosić 270 dni.


Opracowanie: