​Prezydent Andrzej Duda skłania się do zawetowania "Piątki dla zwierząt". Nie zrobi tego, jeżeli w ustawie zostaną wprowadzone daleko idące zmiany - o takim ultimatum dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.

Przegłosowana w czwartek "Piątka dla zwierząt" zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński chce pilnego uchwalenia ustawy, to nie wszyscy są jej zwolennikami. Wyłamało się kilku posłów PiS, a także członkowie Porozumienia i Solidarnej Polski, co wywołało kryzys w rządzącej koalicji.

Także prezydent Andrzej Duda jest niechętny nowym regulacjom. Oczywiście, dobrostan zwierząt jest dla mnie ogromnie ważny. Ale nie można w tym wszystkim zapominać o tym, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia i jego rodziny - mówił jeszcze wczoraj.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, prezydent domaga się kilku zmian w ustawie.

Po pierwsze, Andrzej Duda chce wydłużenia vacatio legis. Jego zdaniem nie może być tak, że z dnia na dzień legalna działalność staje się nielegalną i ludzie tracą pieniądze. Głowa państwa chce, by okres przejściowy był dłuższy.

Po drugie, prezydent chce usunięcia z ustawy ograniczeń dotyczących uboju rytualnego. Podobne deklaracje składał gość Porannej rozmowy w RMF FM Henryk Kowalczyk, który przypominał, że podobny zapis kwestionował w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Andrzejowi Dudzie nie podobanie się także nadanie obrońcom praw zwierząt uprawnienia do wchodzenia na prywatną własność w asyście policji.

Jak wskazuje nasz dziennikarz, prezydent tak jasno stawia sprawę m.in. dlatego, bo blisko współpracuje z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który również jest przeciwny przepisom. Wielu przeciwników ustawy forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego jest także w samej kancelarii prezydenta.

Ustawa o ochronie zwierząt trafi w tym tygodniu do Senatu, gdzie zaczną się prace nad nowymi przepisami. Tam mogą zostać wprowadzone zmiany. 

Opracowanie: