Czy "Nowe centrum" Andrzeja Olechowskiego „przewietrzy” prawicę? Czy stanie się przyczółkiem dla młodych prężnych polityków, a ostoją dla starych wyjadaczy ? A może zniknie tak szybko jak się pojawiło ? Pojawia się tyle pytań. Odpowiadał na nie gość „Krakowskiego Przedmieścia 27” Maciej Jankowski, rzecznik w kampanii prezydenckiej Andrzeja Olechowskiego

Ryszard Cebula i Piotr Salak (RMF): Panie pośle, co dalej? Po co Andrzej Olechowski chce tworzyć partię polityczną?

Maciej Jankowski: Andrzej Olechowski nie tworzy partii politycznej.

RMF: Jak to nie tworzy? Przecież słyszeliśmy wczoraj, najpierw pana Smoktunowicza, później pana Moczydłowskiego jak mówili: na początku ruch później partia?

Maciej Jankowski: To nie jest tak. Andrzej Olechowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni powie co robimy dalej. Ale wczoraj to było dwa dni, nie dwa tygodnie. Nie ma zmiany decyzji – w ciągu dwóch tygodni. W najbliższym czasie nie bo nie ma chyba takiej możliwości.

RMF: Czy to taka gra na terminy? Pan twierdzi, że na razie nie – po dwóch tygodniach – być może. Pan Smoktunowicz z Moczydłowskim wyprzedzili ten termin i powiedzieli już, że partia będzie.

Maciej Jankowski: W porządku ale jak się wyprzedza to nigdy nic z tego nie wychodzi. Najpierw się przygotowuje a później się oświadcza. Jak się zaczyna na oświadczeniach, to się kończy na oświadczeniach.

RMF: Ale czy to nie źle wróży nowej partii jeśli na początku mamy falstart?

Maciej Jankowski: Zobaczymy w ogóle co to będzie za partia, czy to będzie partia, kto w niej będzie. W Polsce dosyć słabe jest centrum i to jest mówione już od wielu miesięcy, że centrum takie powinno być. Andrzeja Olechowskiego poparło w wyborach bardzo szerokie spektrum: 17 procent to jest ponad 3 miliony ludzi ale składające się z różnych elektoratów. 60 procent Unii Wolności deklarowało poparcie Andrzeja Olechowskiego, bardzo duże SKL, ponad 20 procent AWS, 9 procent SLD. Jest cała wielka grupa ludzi zaangażowanych w kampanię Olechowskiego

RMF: Dla nich trzeba tworzyć partię?

Maciej Jankowski: W 99 procentach to są ludzie bezpartyjni, którzy nie zamierzają się rozejść. Myślę, że na bazie poparcia dla Olechowskiego i zaangażowania tych ludzi niezależnych do tej pory, jest sens utrzymania tych ludzi i stworzenia z tego organizacji.

RMF: Ale wybaczy pan, panie pośle: niekoniecznie tworzyć trzeba partię polityczną, żeby utrzymać ludzi z dawnych komitetów wyborczych Andrzeja Olechowskiego. Były takie historie, że po wyborach Stan Tymiński tworzył partię X, Lech Wałęsa, Chrześcijańską Demokrację i nic z tego nie wyszło. Czy jest sens tworzenia takiej partii?

Maciej Jankowski: Jest sens. Tworzenia silnego centrum. Ale programowo do tego centrum są zbliżone w wielu wypadkach Unia Wolności, sporo zbieżności programowej jest też u SKL. Myślę,, że wiele ludzi zgadza się z propozycjami Andrzeja Olechowskiego Obniżenia podatków. Ale dla najważniejsze są w tej chwili merytoryczne elementy bo skupić ludzi wokół haseł można tylko na chwilę. Ludzie nie są w tej chwili ideowi, w tym pojęciu tradycyjnym, starym. Tak z niczego zrobiono 17 procent i to oznacza, że ludzie nie poszli na idee ale na propozycje, na rozum.

RMF: Dobrze, ale Andrzej Olechowski tworzył już swego czasu partię – Ruch STU i nic z tego nie wyszło.

Maciej Jankowski: Współdziałał przy tworzeniu i to też tej części merytorycznej. Nigdy w organizacyjnej.

RMF: Czy nie był to lekki falstart skoro Andrzej Olechowski tworzył już jedną partię a teraz zabiera się do tworzenia nowego ugrupowania politycznego?

Maciej Jankowski: Ale powiedziałem, że Olechowski nie tworzy partii.

RMF: Wyjaśnijmy to.

Maciej Jankowski: Nie będziemy tego wyjaśniać.

RMF: Ale jak to?

Maciej Jankowski: Wyjaśnimy to co mamy wyjaśniać. Zapowiedziane było co wyjaśniać. Powiedziane było na konferencji prasowej w dniu wyborów – dwa tygodnie.

RMF: Dobrze, jak mówię. Bliscy współpracownicy Olechowskiego powiedzieli, że po konsultacji z nim ogłosili powstanie nowego ruchu, a później nowej partii.

Maciej Jankowski: Tylko, że ja akurat byłem przy tym.

RMF: I pan nic nie wie na temat powstania nowego ruchu.

Maciej Jankowski: Wiem dużo, ale nie z telewizji. Na pewno nie jakiś nowy front jedności narodu ...SLD, AWS – przecież to jest bez sensu.

RMF: Nie wyklucza pan, że powstanie taka partia.

Maciej Jankowski: Nie za dwa tygodnie nie powstanie taka partia.

RMF: Ale zacznie myśleć.

Maciej Jankowski: W ciągu dwóch tygodni, czyli do dwudziestego drugiego, Andrzej Olechowski powie jakie ma dalej plany, co proponuje.

RMF: Jest możliwe powstanie nowej partii?

Maciej Jankowski: W ogóle w Polsce?

RMF: Nie – Olechowskiego.

Maciej Jankowski: Jest. Ale dlaczego Olechowskiego?

RMF: Czy Olechowski będzie tworzył ta partię? Będzie patronem takiej partii?

Maciej Jankowski: Olechowski ma jasno określony program dla państwa. Ja z tym programem się zupełnie zgadam. Dziesiątki ludzi też się zgadzają.

RMF: Ale pan uporczywie mówi o programie, co oczywiście jest ważne nie ukrywajmy, ale porozmawiajmy jednak panie pośle o strukturach. Czy Olechowski będzie tworzył taka partię? Czy będzie patronem takiej partii? Będzie nowy taki ruch polityczny na politycznej scenie?

Maciej Jankowski: Olechowski nie będzie tworzył partii.

RMF: Czyli nie stanie na czele nowego ruchu?

Maciej Jankowski: Nie stanie na czele nowego ruchu, partii X.

RMF: Konsekwentnie będzie człowiekiem spoza układów politycznych?

Maciej Jankowski: Jeżeli będzie jak mówię układ merytoryczny właśnie, jeszcze jak mówię, rzecz bardzo ważna, co wielu z nas interesuje i to potrzebne jest dzisiaj w Polsce, że jeżeli ma w ogóle powstać coś nowego, to owszem programowo - tak. Ale to jak już było mówione u nas, Natomiast u nas bardzo ważna też jest zmiana stylu rządzenia, czyli musi zaproponować nowa formacja, jeżeli w ogóle ma istnieć, to musi zaproponować kodeks etyczny.

RMF: Ta nowa formacja – pan mówił kilka razy o Unii Wolności, SKL - wróćmy do tego tematu.

Maciej Jankowski: Unia Wolności nie jest nową partią, SKL też nie. Ja mówię o pewnych zbieżnościach programowych.

RMF: Czy jest możliwe powstanie tej formacji? Tego nowego środka, nowego centrum – jak zwał tak zwał - z Unii Wolności i SKL, być może Andrzeja Olechowskiego?

Maciej Jankowski: Nie dzisiaj, nie jutro, nie w nowym roku, Natomiast nie uważam, że stworzenie...

RMF: Nie przed wyborami?

Maciej Jankowski: Nie, musi być przed wyborami. Ja myślę, ze pewne szanse stworzenia listy wyborczej koalicji wyborczej centrum są, ale to jeszcze za wcześnie mówić. Szanse są tylko jeszcze nikt nie potrafi powiedzieć jakie.

RMF: A kto by wchodził w skład takiej koalicji panie pośle?

Maciej Jankowski: Zobaczymy co się stanie. Jak pan wie parte mają kongresy w tej chwili, wybierają nowe władze, albo obalają.

RMF: No dobrze, ale jak pan widzi taką koalicję?

Maciej Jankowski: Więcej nie powiem, bo nie wiem więcej. Powinno powstać, potrzebne jest centrum, które rzeczywiście jasno i wyraźnie mówi, że jego celem jest rozwój państwa dzięki rozwojowi ludzi. Czyli nie państwo takie jak proponuje nam SLD czy AWS, państwo opiekuńcze. Z tym, że głównie opiekuje się własną nomenklaturą. Tylko racjonalne zupełnie centrum, które mówi, że podstawowymi sprawami w Polsce jest przedsiębiorczość. Dlatego, że tylko dzięki wzrostowi przedsiębiorczości można zwalczać bezrobocie, że do tego trzeba stworzyć warunki czyli niskie podatki, uproszczone przepisy, ale to jest najważniejsze.

RMF: Zgoda, ale czy nie ulega pan pewnemu złudzeniu, że te wszystkie hasła programowe, o których pan mówi to są hasła Unii Wolności i, że o tym już rozmawialiśmy. I czy teraz wyborcy, którzy głosowali na Unię Wolności, wyborcy Unii Wolności, którzy głosowali na Andrzeja Olechowskiego wcale nie jest pewne czy będą głosowali na to nowe ugrupowanie, ruch polityczny – nie wiem jak to będziemy nazywać.

Maciej Jankowski: Może pan mi będzie w stanie odpowiedzieć - dziennikarstwo to polega na wyszukiwaniu zupełnie prostych rozwiązań, Kowalski, Zieliński – i to się liczy? Jak mówimy o programie, to było dokładnie to samo w kampanii prezydenta, próbowaliśmy mówić merytorycznie o programie o tym co zrobić to nikogo to nie interesuje. Tylko trzy miliony ludzi jednak zainteresowało.

RMF: Dobrze to zostańmy jednak przy Olechowskim. Czy ten człowiek będzie w polityce pana zdaniem?

Maciej Jankowski: Będzie.

RMF: Co będzie robił? Będzie posłem, senatorem, członkiem rządu?

Maciej Jankowski: Czy posłem, czy senatorem to najpierw musi wystartować, a potem muszą go wybrać.

RMF: O to pytam, ale czy będzie miał taka ochotę.

Maciej Jankowski: Ja myślę, Olechowski, inaczej, jestem przekonany, ze nadal będzie pracował merytorycznie. Pomagając merytorycznie formacji, która powstanie, albo tym, które są, merytorycznie w przygotowaniu programów.

RMF: Ale sam się nie będzie angażował?

Maciej Jankowski: Jeżeli będzie to będzie takim patronem merytorycznym. Natomiast Olechowski wyraźnie twierdzi, zresztą to już od dawna, jeszcze przed kampanią wyborczą, że Olechowski żadnych ambicji lidera partyjnego ani zacięcia lidera partyjnego to on nie ma. W stu procentowo mówi o tym Olechowski, a potwierdza to jego żona.