Kwiecień-plecień coś przeplata, trochę zimy, trochę lata… I tak w tym wspaniałym miesiącu będzie również na naszym blogu. Przez najbliższe tygodnie będziemy bowiem publikować kolejne odcinki słowniczka savoir-vivre’u.

Kwiecień-plecień coś przeplata, trochę zimy, trochę lata… I tak w tym wspaniałym miesiącu będzie również na naszym blogu. Przez najbliższe tygodnie będziemy bowiem publikować kolejne odcinki słowniczka savoir-vivre’u.
Kopi luwak - najdroższy gatunek kawy na świecie. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji / P. Wegner /PAP/EPA

savoir-vivre - francuski wyraz “savoir" oznacza “wiedzieć" lub “wiedza", zaś “vivre" - “żyć". Savoir-vivre to po prostu wiedza o tym, jak żyć. Zasady savoir-vivre’u odnoszą się do naszego życia prywatnego i towarzyskiego. Nie zawsze będą tożsame z regułami życia zawodowego, które z kolei opisuje etykieta w biznesie.

brunch - typ przyjęcia, który jest połączeniem śniadania (breakfast) i lunchu.

pop - obraźliwe określenie prawosławnego księdza. To jak "klecha" w odniesieniu do duchownego katolickiego. Popa najlepiej więc z naszego słownika wykreślić. 

foyer - sala lub korytarz okalający widownię w teatrze, filharmonii, centrum konferencyjnym, gdzie uczestnicy jakiegoś wydarzenia spotykają się podczas przerw. W foyer nierzadko organizuje się przyjęcia na stojąco. Czytamy “fuaje".

nazwisko - mamy je po to, żeby go używać. Jeśli poznajemy się z kimś, przedstawiamy się imieniem i nazwiskiem, a nie wyłącznie imieniem. Na czyjeś nazwisko nie reagujemy ani zdziwieniem, ani histerią, niezależnie od tego, czy brzmi Burak, Jajecznica, Czartoryski czy Zakościelny.

brustasza - kieszonka w lewej pole marynarki na wysokości klatki piersiowej, do której mężczyzna wkłada poszetkę. Tylko poszetkę. Nie ma tam miejsca na okulary, długopisy, telefon komórkowy, a już tym bardziej na kwiat z bukietu panny młodej.

oxfordy - najbardziej elegancki typ męskiego obuwia, który zakłada się do garnituru. W butach typu oxford boczne części z dziurkami na sznurówki idealnie do siebie przylegają, zaś język jest wykonany z innego kawałka skóry niż przyszwa.

borsalino - tak naprawdę to marka, a nie typ kapelusza. Podobny do fedory. Ma szerokie rondo. Borsalino swoją sławę zawdzięcza hollywoodzkim produkcjom, w których po kapelusz najczęściej sięgali gangsterzy.

EDP - eau de parfum, czyli woda perfumowana o wysokim stężeniu olejku perfumowego (15-18%).

koniak - alkohol produkowany wyłącznie w okolicach miejscowości Cognac we Francji. Powstaje z wina. Alkohole produkowane podobną metodą poza tym regionem noszą nazwę brandy.

tranżerowanie - krojenie mięsa i innych potraw.

kopi luwak - najdroższy gatunek kawy na świecie. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Kopi luwak wytwarza się z ziaren wydobywanych z odchodów cywet. Zwierzęta zjadają najlepsze owoce kawy, trawią miąższ i wydalają ziarna, które po przejściu przez ich układ trawienny tracą gorzki smak i zyskują szczególne właściwości. Kawę zbiera się głównie na wyspach indonezyjskich.

bieługa - ryba z rodziny jesiotrowatych. Z jej ikry robi się kawior uznawany przez wielu za najlepszy na świecie. 

precedencja - mówiąc najkrócej są to zasady, które określają, kto ma pierwszeństwo przed kim (starszy przed młodszym, kobieta przed mężczyzną, szef przed pracownikiem itd.).