"Do tej pory natrafiliśmy na dwa obiekty, które mogą pochodzić z terenów obecnego państwa polskiego, czyli z ziem zachodnich" - mówi o odnalezionej niedawno kolekcji Corneliusa Gurlitta minister kultury Bogdan Zdrojewski, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Dwa wymienione obrazy nie przynależały jednak do instytucji, tylko do osób fizycznych, więc szanse na to, aby w kolekcji znalazły się obiekty z polskich kolekcji, których oddania Polska mogłaby się domagać, uważam za minimalne" - dodaje. "Obiekty należą do prywatnych rodzin. Jedna z rodzin mieszka do dziś w Stanach Zjednoczonych. To rodzina, która z ziem zachodnich wyjeżdżała jeszcze w 1934 lub 1935 roku. Pochodzenie drugiego obrazu jest bardzo nieprecyzyjne" - tłumaczy.

Niemcy w latach 1936-38 niszczyli dzieła, które budowały zbiór sztuki uznanej przez nich za nieprawomyślną. W kolekcji Gurlitta jest kilkadziesiąt dzieł które, aż trudno uwierzyć, że przetrwały ten czas. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy dzieła były nie tylko rabowane, ale i ratowane - wyjaśnia Zdrojewski.

Środki na muzeum Jana Pawła II i prokuratura

Nie finansujemy Świątyni Opatrzności Bożej. Finansujemy muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego - wyjaśnia Bogdan Zdrojewski słuchaczom, którzy piszą: "Nikt się nas nie pytał, czy zgadzamy się na dofinansowanie kościelnych świątyń!". Muzeum nie ma żadnego związku ze Świątynią, ani w sensie wizualnym, ani przestrzennym. Muzeum ma osobne wejście i wyjście. Nie ma kontaktu ze Świątynia. Jest tam też piękny taras widokowy - podkreśla minister. Polskę stać na to. Mamy też takie wymagania, żeby Polakowi 1000-lecia poświęcić przestrzeń. To zadanie nie tylko Kościoła, ale i państwa - mówi o środkach przekazanych muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego. Ucieszyłem się, że prokuratura chce wyjaśnić sprawę przekazania muzeum pieniędzy - zapewnia.

Umowa TVP w Turcji

Umowa TVP podpisana w Turcji daje możliwość współpracy merytorycznej i technologicznej z istotnymi na tamtym rynku stacjami. To też szansa pozyskiwania materiałów obejmujących nie tylko państwo arabskie, ale i świat arabski - tłumaczy pytającym o umowę słuchaczom gość RMF FM.

Wydarzenie kulturalne 2014

Minister Zdrojewski mówi też o tym, jakie według niego będą w tym roku najważniejsze wydarzenia w naszej kulturze. Teatr szekspirowski w Gdańsku, otwarcie sali symfonicznej w Katowicach, koncert Zimermana... - wymienia.