"Takiego bałaganu jak teraz jeszcze nie było. To efekt 8 lat rządów PiS-u" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Dariusz Wieczorek. Minister nauki nawiązywał w ten sposób zarówno do zamieszania wokół mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz sporu, czy Dariusz Barski jest nadal prokuratorem krajowym.

To chyba nie jest wina ani marszałka Hołowni, ani pana Wieczorka, Czarzastego, czy Tuska. Stało się, jak się stało. Prezydent Duda podjął decyzję o ułaskawieniu (w 2015 roku - red.) tych, którzy nie byli skazani prawomocnym wyrokiem - tak chaos wokół mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika komentował w Porannej rozmowie w RMF FM Dariusz Wieczorek. Jego zdaniem "marszałek Hołownia może uznać, że mandaty wygasły". 

Wystarczy spojrzeć w zapis konstytucji, Trybunał Konstytucyjny nie jest do niczego potrzebny - stwierdził, wskazując na zapis, że posłem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. 

Wierzę marszałkowi Hołowni. On wie, co robić. Poradzi sobie - dodawał rozmówca Roberta Mazurka, mając na myśli czwartkowe obrady Sejmu i pytanie, jakie wszyscy sobie stawiają: czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy dwa dni temu ułaskawieni przez prezydenta opuścili więzienie, mogą brać udział w posiedzeniu.  

Takiego bałaganu formalno-prawnego, z jakim mamy do czynienia w tej chwili, nigdy w Polsce nie było. To jest efekt 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy - oświadczył minister nauki. To z kolei komentarz do sporu, czy prokuratorem jest powołany za rządów PiS Dariusz Barski, czy Jacek Bilewicz, który na mocy decyzji premiera Donalda Tuska jest pełniącym obowiązki prokuratorem krajowym. 

Wieczorek: Nauczyciele dostaną 1500 zł podwyżki

Nigdy nie było takiej propozycji w ostatnich latach, takiej skokowej podwyżki dla nauczycieli - mówił Dariusz Wieczorek w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM. Minister nauki zapewnił też, że nauczyciele dostaną obiecane 1500 zł. 

W tym zakresie wierzę absolutnie pani minister Nowackiej, która na pytanie, czy będzie ta kwota 1500 złotych, odpowiedziała, że tak, tylko musimy zwiększyć do 33 proc. kwotę podwyżki dla nauczycieli początkujących - mówił. Jego zdaniem wiceprezes ZNP Urszula Woźniak spotkała się z minister Nowacką "i już nie jest wściekła, bo sobie to wyjaśniły". 

Robert Mazurek zapytał swojego gościa o przedwyborcze obietnice Lewicy, m.in. o 1000 zł miesięcznie dla każdego studenta. Kiedy ten postulat zostanie spełniony? Jeżeli chodzi o tego typu postulaty każdego z ugrupowań tworzących koalicję 15 października, to nie wszystkie te postulaty są wpisane do umowy koalicyjnej - odpowiedział Wieczorek. Być może go spełnimy inaczej, zobaczymy - dodał szef resortu nauki. 

W programie wyborczym znalazła się też obietnica darmowych biletów komunikacji miejskiej dla uczniów. Jednak i na realizację tego punktu raczej nie ma co liczyć. Jeżeli chodzi o komunikację w umowie koalicyjnej jest wpisany właśnie ten bilet, który każdy może sobie kupić, tak jak w wielu innych krajach - mówił Wieczorek. Bilet ma być. Ale nie za darmo. Będzie za cenę akceptowalną, jeżeli to wyliczymy - dodał minister.

Opracowanie: