Kościół katolicki w Polsce musi zmierzyć się z kolejną trudną sprawą.

Kościół katolicki w Polsce musi zmierzyć się z kolejną trudną sprawą.
Czy dzieci duchownego poczęte in vitro mają prawo do narodzin? /DPA /PAP

Cytat

W pewnym mieście Jędrzej, wikary i katecheta szkół średnich, związał się z Dorotą, nastoletnią wówczas licealistką. Ich nieformalne relacje, pomimo licznych przerw, wynikających z zagranicznych wyjazdów, trwały kilkanaście lat. (...) Oczywiście cały czas ukrywał przed swoimi przełożonymi relacje z Dorotą, w wyniku których zostało poczęte dziecko. Zmarło ono z przyczyn naturalnych przed swymi narodzinami. Wówczas para, co w tej historii jest najbardziej zaskakujące, zdecydowała się na zapłodnienie "in vitro" w wyspecjalizowanej klinice. Do życia powołane zostały cztery ludzkie embriony. Jeden z nich nie przeżył, ale trzy pozostałe są do dziś w klinice w stanie zamrożenia

Sprawę tę pisałem na swoim blogu

Tu nie chodzi o epatowanie skandalem, ale o odpowiedź na dramatyczne pytanie: Czy troje dzieci duchownego, poczęte z byłą uczennicą metodą "in vitro", mają prawo do narodzin? Władze kościelne, które ów problem znają od dwóch lat, na razie nie chcą zająć żadnego stanowiska.

Przykro mi to pisać, ale taką nieuzasadnioną zwłokę uważam za błąd. Przede wszystkim dlatego, że tutaj najważniejsze jest dobro dzieci, które zamrożone w ciekłym azocie czekają na przyjście na świat. Także dobro matki, która o urodzenie tych dzieci usilnie zabiega, pisząc niezliczoną ilość próśb o interwencję.

Nie wiem, jak jest w innych krajach, ale w Polsce ta sprawa jest bez precedensu. Tym bardziej, że polski episkopat w ostatnich latach bardzo często i zdecydowanie zabierał głos w sprawie "in vitro", wchodząc z tego powodu w konflikt m.in. z popieraną przez część księży biskupów Platformą Obywatelską. Nawiasem mówiąc, czy ktoś jeszcze pamięta doroczne rekolekcje dla polityków tej partii, organizowane na terenie archidiecezji krakowskiej lub też  tzw. charyzmatyczne świadectwa pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, głoszone do księży - uwaga! - z kościelnej ambony?

W najbliższym czasie władze kościelne z pewnością znów będą zabierały głos nie tylko w sprawie "in vitro". Zwłaszcza, że może dojść do ostrego sporu, gdy w Sejmie RP zostanie złożony społeczny projekt o całkowitej ochronie życia poczętego. Wtedy też środowiska niechętne katolikom ów brak klarownej odpowiedzi i brak odpowiedniego rozwiązania w tej sprawie "zamrożonych" dzieci duchownego będą w dyskusji używać jako kontrargumentu. Do sprawy powrócę w następnym felietonie.

Cytat

Dorota, pomimo tego, że czuła się wykorzystaną i oszukaną, rozpoczęła dramatyczną walkę o wspomniane ludzkie zarodki – własne dzieci, które chce urodzić i wychować. Musi mieć jednak zgodę Jędrzeja. Po wielokrotnych nieudanych próbach porozumienia się z nim w tej sprawie wysłała listy do Watykanu i innych wysokich przełożonych kościelnych. (…) Sprawa jest więc w ustawicznym zawieszeniu, bez żadnych rozwiązań.