Naukowcy zmierzyli prędkość ewolucji. Badania prowadzone w Niemczech i Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy pokazały, jak szybko mutuje kod genetyczny rośliny. Okazało się, że szybko...

To, że postęp ewolucji wiąże się z dziedziczeniem cech, które lepiej przystosowują organizmy do środowiska rozumiał już Darwin. W XX wieku zrozumiano, że motorem napędowym ewolucji są mutacje DNA. Teraz, dzięki najnowocześniejszym metodom sekwencjonowania genomu zbadano, jak szybko mutuje kod genetyczny rzodkiewnika pospolitego, rośliny zielnej, często wykorzystywanej w badaniach genetycznych.

Naukowcy z Max Planck Institute for Developmental Biology w Tybindze i Indiana University w Bloomington przebadali zmiany genomu pięciu linii rośliny w ciągu 30-tu pokoleń. Okazało się, że w ciągu zaledwie kilku lat, w kazdej z tych linii doszło do około 20-tu znaczących mutacji DNA. Jeśli pomnożymy to przez dziesiątki milionów roślin danego gatunku, szybkość zmian okaże się zaskakująco wysoka. To może tłumaczyć na przykład, dlaczego rośliny potrafią tak szybko przystosować się choćby do nowych środków chwastobójczych.