Polscy naukowcy przyczynili się do odkrycia jednej z zagadek antymaterii. Jak pisze dziś czasopismo "Nature" miedzynarodowy zespół naukowy Belle udowodnił, że mezony B i ich antycząstki rozpadają się w różnym tempie. To może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego we wszechświecie obserwujemy niemal wyłącznie materię, a praktycznie nie ma w nim antymaterii.

W badaniach projektu Belle, prowadzonych w akceleratorze KEK w japońskiej Tsukubie, uczestniczy kilku naukowców i inżynierów z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jak mówi mi doktor habilitowany Tadeusz Lesiak, współautor artykułu opublikowanego dziś na łamach "Nature", najnowsze wyniki przybliżają nas do wyjaśnienia jednej z największych tajemnic wszechświata:

Doktora Lesiaka zapytałem o to na czym polega polski wkład w eksperymenty projektu Belle:

Posłuchaj całej rozmowy z dr hab. Tadeuszem Lesiakiem na temat projektu Belle i udziału w nim polskich naukowców:

Mezony, to częstki elementarne zbudowane z par kwark i antykwark i wiążących je gluonów. Mezony B i anty-B rozpadaja się po czasie rzedu bilionowej części sekundy. Eksperyment Belle poszukuje różnic miedzy szybkością tych rozpadów. Opublikowane w "Nature" wyniki pokazują, że obojetne mezony B rozpadają się czybciej niż ich antycząstki, a mezony B obdarzone ładunkiem rozpadają się wolniej niż ich antycząstki. Wyników tych nie da się wytłumaczyć w ramach Modelu Standardowego.