W mistrzostwach świata w hokeju na lodzie na Słowacji dojdzie do skandynawskiego finału - o złoty medal powalczą Szwecja i Finlandia. Drugimi finalistami zostali Finowie, którzy wieczorem pokonali w Bratysławie Rosjan 3:0. W pierwszym półfinale Szwedzi wygrali z broniącymi tytułu Czechami 5:2.

Drugi półfinał miał zaskakująco jednostronny przebieg. Rosjanie nie potrafili strzelić Finom ani jednego gola, a sami stracili aż trzy. Od 50. minuty i zdobycia trzeciej bramki Finowie mogli już zacząć świętować.

Mecz finałowy Szwecja - Finlandia zostanie rozegrany jutro o 20:30. Kilka godzin wcześniej Czesi i Rosjanie - finaliści sprzed roku - zagrają o brązowy medal.

W historii mistrzostw świata Szwedzi triumfowali osiem razy (ostatnio w 2006 roku), zaś Finowie tylko raz - w 1995 roku, kiedy to pokonali drużynę "Trzech Koron".

Finlandia - Rosja 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Bramki: Mikael Granlund (26), Jani Lajunen (48), Jarkko Immonen (50). Kary: Finlandia - 10, Rosja - 12 minut. Widzów 9273.