Piotr Żyła zajął drugie miejsce w drugim konkursie Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w japońskiej Hakubie. Zwyciężył Norweg Tom Hilde, trzecie miejsce zajął Japończyk Taku Takeuchi. Wczoraj na podium stanęli ci sami zawodnicy.

Po pierwszej serii prowadził Żyła, który jako jedyny w stawce 35 skoczków przekroczył "zaczarowaną" granicę 130 m, lądując o 2,5 m dalej. W piątek lider po pierwszej serii Hilde, także miał zaliczone 132,5 m. W sobotę był drugi po lądowaniu na 129,5 m, a trzeci Rosjanin Denis Korniłow - 129 m.

W finale Hilde powtórzył odległość z pierwszej serii - 129,5 m, a Żyła wylądował na 128 m i spadł w konkursie na drugie miejsce.

Hilde dzięki drugiemu zwycięstwu w Hakubie awansował w klasyfikacji generalnej LGP na drugie miejsce, Stoch spadł na trzecie.

Bardzo dobrze zaprezentował się Krzysztof Miętus, zajmując szóste miejsce. Polak po pierwszej serii był 10. - 126,5 m, w drugiej skoczył 124 m, ale otrzymał dodatkowe punkty za trudne warunki atmosferyczne i awansował o cztery miejsca. Tomasz Byrt ukończył zawody na 11. pozycji, a Jan Ziobro był 24.

W Hakubie nie startowali liderzy LGP - Austriak Thomas Morgenstern i Kamil Stoch.

W najbliższy wtorek odbędzie się konkurs w Ałmatach w Kazachstanie, po którym nastąpi miesięczna przerwa w Letniej GP. Ponownie zawodnicy spotkają się na skoczni 1 października w austriackim Hinzenbach i na zakończenie cyklu 3 października w Klingenthal.