Grecy rozegrali już trzy mecze fazy grupowej mistrzostw Europy i trzy razy ulegli - Szwedom 0:2, Rosjanom 0:1 i Hiszpanom 1:2.

Obrońcy tytułu Grecy na pożegnanie z mistrzostwami Europy w Austrii i Szwajcarii przegrali 1:2 z Hiszpanią, którzy już wcześniej zapewnili sobie udział w ćwierćfinale i wybiegli na murawę bez podstawowych zawodników.

Dwa mecze, dwie porażki, zero bramek strzelonych, trzy bramki stracone – to niezbyt chwalebny bilans obrońców tytułu Greków. Podopieczni Otto Rehhagela zaprezentowali się w swym drugim występie równie kiepsko jak w pierwszym i przegrali z Rosją 0:1.
Przez całe 90 minut meczu ze Szwecją, cofnięci na swoją połowę Grecy robili wszystko by udowodnić, że zdobyte cztery lata temu mistrzostwo Europy było przypadkiem, który nie ma prawa się powtórzyć.
Grecja w pigułce. Elliniki Dhimokratia. Stolica - Ateny (3 271 000, zespól miejski; 2004 r. Powierzchnia kraju - 131 940 km2. Liczba ludności - 10,67 mln. Produkt Krajowy Brutto (PKB) 19 000 dol. (per capita) Hellenic Football Federation założono w 1926 r., związek jest jednym z członków założycieli UEFA w 1954 r. Zrzesza 5 771 klubów i 370 873 piłkarzy. Prezydent - Vassilis Gagatsis, trener reprezentacji - Otto Rehhagel (Niemcy). Barwy kostiumów: koszulki - niebieskie, spodenki - białe, getry - niebieskie. Stadion Narodowy: Olympic Stadium (Ateny, 72 080 miejsc) Ważniejsze sukcesy: mistrz Europy 2004
Udział w ME: 1980 - 4. miejsce w grupie 1 2004 - 1. miejsce