Natalia Kaczmarek z wielkim wyczynem! Polka czasem 48,98 s poprawiła wieloletni rekord kraju i zdobyła złoty medal w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie.

Za Natalią Kaczmarek uplasowały się Rhasidat Adeleke z Irlandii (49,07) i Holenderka Lieke Klaver (50,08).

Poprzedni rekord Polski od 1976 roku należał do Ireny Szewińskiej i wynosił 49,28. 

Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan odpadły w niedzielnym półfinale ME.

Dwa lata temu w mistrzostwach Europy w Monachium na 400 m triumfowała Femke Bol, a Kaczmarek wywalczyła srebro. Tym razem wszechstronna Holenderka skupiła się na biegu na 400 m ppł oraz sztafecie 4x400 m.

Czuję po prostu ogromną radość i jestem z siebie bardzo dumna - powiedziała PAP Kaczmarek.

Wygrana w Rzymie to jej największy sukces w karierze. Rok temu w Budapeszcie została wicemistrzynią świata. Nie wierzyłam w aż taki wynik. Wiedziałam, że będzie trzeba szybko biegać, wierzyłam w rekord Polski, ale na pewno nie myślałam, że to będzie złamanie 49 sekund. Zmusiły mnie do tego rywalki. Mój trener Marek Rożej śmiał się przed biegiem, gdy go pytali, ile pobiegnę, to mówił, że pobiegnę tyle, na ile mnie zmuszą rywalki, żeby wygrać. Jak widać dobrze mnie zna, bo miał rację - dodała szczęśliwa Polka.

Kaczmarek podkreśliła, że w roku olimpijskim trzeba było się spodziewać wysokiego poziomu. Na igrzyskach wcale bym się nie spodziewała, że może być szybciej niż tutaj, bo to zdecydowanie będą biegi turniejowe. Będą szybsze eliminacje i półfinały, więc w finale wcale nie musi w Paryżu paść rekord życiowy - analizowała.

Medal zadedykowała trenerowi, z którym się jej świetnie pracuje. Dziękuję wszystkim ludziom wokół mnie, mojej fizjoterapeutce, mojemu narzeczonemu Konradowi Bukowieckiemu, bo mam cudownych ludzi wokół siebie i widać rezultat - oceniła.

Zapytana, jak robi, że jest tak spokojna po olbrzymim sukcesie, odparła, że jest po prostu chyba zmęczona. Dojrzałam do tych sukcesów. Wiem, po co tu jestem, wiem, że jestem w tym dobra. Sprawia mi to dużą radość - nadmieniła z uśmiechem mistrzyni Europy.

Wyniki biegu na 400 m         

1. Natalia Kaczmarek (Polska)       48,98 - rekord Polski 

2. Rhasidat Adeleke (Irlandia)      49,07 

3. Lieke Klaver (Holandia)          50,08 

...                                      

17. Justyna Święty-Ersetic (Polska)  52,18 - odpadła w półfinale

25. Iga Baumgart-Witan (Polska) nie wystartowała - odpadła w półfinale